Bilim kurgunun alt türlerinin tanıtımına steampunk ile başlamıştık. Bu yazıda ise askeri bilim kurgu üzerinde durmak istedim. İlerleyen aylarda diğer türlere dair tanıtımları da okuyacaksınız. Askeri bilim kurguyu odak noktasındaDevamı »

Bilim ve teknolojideki gelişmeler bilimkurgunun ana dayanağıdır. Asıl kaygısı ise mantıksal tutarlılık ve neden-sonuç ilişkisi içinde geleceği yorumlamaktır. Bilimkurgu, bilimsel verilerin sağladığı olanaklarla düşsel ve mantıklı tahminler yapar, bilimsel buluşların gelecekte nelere yol açacağı üzerinde durur. Devamı »

Görülmeyene ve olağanüstüye olan ilgi, insanın tarih boyunca içinde fantastik olayların geçtiği öyküler yaratmasına yol açmıştır. Fantastik romanlar, gerçek ve bilinen dünyanın ötesinde, hayal gücüne dayalı bir dünya oluşturarak burada geçen olayların (öykülerin) anlatıldığı romanlardır.Devamı »

Uzun yıllar önceydi benim için, ilk EjderhaMızrağı kitabı Türkçe’ye çevrildiğinde (Çiğdem Erkal İpek’in çevirisiyle – Güz Alacakaranlığı Ejderhaları – ArkaBahçe – 1998) ben daha lisedeydim. O zamanlar Türkçe olarak fantastikDevamı »

Ilgana; Çağdaş Bir Dede Korkut Öyküsü. Ilgana, Türk ve Anadolu kültürleriyle mitolojilerinden esinlenilerek yaratılmış hayali bir destan dünyası. Alışılagelmiş Avrupa tarihi ve mitolojileri kökenli masalların yerine, Ege Denizi’nin doğusunda kalanDevamı »

Yazar Philip José Farmer ile tanışıklığım yaklaşık 6 sene öncesine dayanır. Bir marketin kenarda kalmış raflarından birinde bulmuştum İstiridye Kabuğundaki Venüs (Venus on The Half Shell) kitabını ve şimdinin birDevamı »

KD: Sorularıma başlamadan önce, röportajı kabul ettiğiniz için, okuyucularımız adına, size teşekkür etmek istiyorum. İlk olarak bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz? Margaret Weis kimdir? M. Weis: 1948 yılında Independence, Missouri’deDevamı »

Fantastik eserlerin çevirisi konusu (bu yazıyı okuyanların çoğu benimle hemfikir olacaktır diye umuyorum) üzerinde en fazla tartışılan, herkesin bir şeyler söylediği ve önerilerde bulunduğu bir konu olageldi. Kimileri bazı sorunluDevamı »

11. Ders “QUO VADİS DOMİNEE” Merhaba arkadaşlar… Sonunda okullar açıldı.. Ömrü boyunca, “öğrenci” olmanın dışında bir yaşam tanımayanlar için sıkıcı ya da zevk verici bir eylem yeniden başladı..Herkese iyi birDevamı »

10. Ders “Selam da söylen Mahmut’uma, Sandığımı sepetimi satarım aman.. Beş bini on bin yaparım aman.. Çıkarırım onu zindandan, zindandan..” ( Bir Halk Türküsü) Merhaba Arkadaşlar!. Hoş geldiniz.. Kucaklaşmalarınız, özlemDevamı »

9. Ders “Herkes Hancı’nın katil olduğunu sanıyordu ama katil, Alternoon Papazı idi..” Merhaba yeniden.. Sınıfımız kalabalık değil… Olsun.. Tatil yapanlar dönmediler henüz. Eksiklerini sonra tamamlarlar artık.. “Araştırma” ve “Aşk” kurgularındanDevamı »

8. Ders ” Aşk kim, kalbe gıdadır. Ne yenir, ne yutulur. Bir demir leblebidir, çiğneyene aşk olsun” ŞİNASİ Merhaba arkadaşlar.. Hoş geldiniz… Bazılarınız ne güzel yanmış öyle.. Bugün sıcak çayDevamı »

7. Ders “Olgun olmayan bir şair çalar; olgun şair kendininmiş gibi gösterir.” – T.S. Elliot Merhaba arkadaşlar.. Hoş geldiniz.. Bugün ” temel kurgu” çeşitlerine başlıyoruz. Artık ufkumuz genişledi. Neyi, nerede,Devamı »