Kitap İncelemeleri

Hilal Şehir: Toprak ve Kan Hanesi

Kitabın Adı: Hilal Şehir: Toprak ve Kan Hanesi
Orijinal Adı: House of Earth and Blood – A Crescent City Novel
Yazarı: Sarah J. Maas
Çeviren: Arif Dursun
DEX Yayınları / 856 sayfa / Birinci baskı – Nisan 2021
1000Kitap Puanı: 9,4 / 10

Ön okuma - İlk Sayfalara Göz Atın

İngilizce orijinali 2020 Mart ayında, Türkçe çevirisi ise DEX yayınlarından 2021 Nisan ayında raflarda yerini alan “Hilal Şehir –Toprak ve Kan Hanesi” fantastik edebiyat sevenler için kaçırılmaması gereken bir kitap.

Yazar, Sarah J. Maas’ın Hilal Şehir isimli kitabı Bryce Quinlan ve en yakın arkadaşı Danika Fendyr’in hayatlarından bir kesitle başlıyor ve bilinmezlerle dolu bir cinayet romanı olmaya doğru yol alıyor. Şehrin hakimi baş melek Micah, kendisi de saldırıda yaralanan Bryce’dan cinayetleri araştırmasını ister.  Genç ve tecrübesiz Bryce’ı koruması ve yönlendirmesi için de elit askerlerinden Hunt Athalar’ı görevlendirir. İki kahramanın araştırmaları Hilal Şehrin değişik ırklardan sakinlerinin sırlarını ortaya dökerken Maas’ın okuyucuyu sık sık şaşırttığını ve tempoyu hiç düşürmeden beklenmedik sona doğru ustaca taşıdığını belirtmek gerek.

Roman dünyanın örgüsü ve mitolojisi Taht Oyunları veya Yıldız Savaşlarının seviyesinde.
Maas, Hilal Şehir kitabını bir serinin ilk kitabı olarak tasarlamış. Romanın başından itibaren Bryce’ın gözlerinden baktığımız dünyanın örgüsü ve mitolojisi Taht Oyunları veya Yıldız Savaşlarının seviyesinde. Okuyucuyu ayrıntılara boğmadan ve kurgudan uzaklaştırmadan cinayetlere odaklanan Maas, kitabın ikinci yarısında katman katman kurguladığı dünyanın özelliklerini okuyucuyu şaşırtmak ve görünen son konusunda tereddüte düşürmek için kullanmış.

Hilal Şehir olaylar örgüsünün sürükleyiciliğinin yanı sıra başarılı karakter anlatımının da avantajlarına sahip. Bryce’ın Danika, Hunt, kardeşi Ruhn ve Güz Kralı ile ilişkileri dostluk, ihanet ve af üçgeninde hikaye boyunca farklı evrelerden geçiyor. Başkarakterlerin kitap boyunca derinlik kazandığını, bilinmeyen özelliklerinin ortaya çıktığını ama anlatı boyunca tutarlı olduklarını söylemek mümkün.

Sarah J. Maas
Sarah J. Maas

Hilal Şehir kitabında ön plana çıkan karakterlerin ortak özelliği geçmişte bir çeşit travma yaşamış olmaları. Yazar Sarah J. Maas sosyal medya üzerinden yaptığı bir yayında, karakterlerinin sorunlu tipler olduğunu söyleyen bir okuyucusuna karakterlerinin kitapta kendilerini sevmeyi ve gerektiğinde yardım almayı öğrendiklerini ifade ederek yanıt vermiş.

Kitabı okumak isteyenlere son bir tavsiye mümkünse İngilizce aslını tercih etmeleri olacak. Maas’ın kimi zaman devrik cümleler kullanan, yan cümleler bakımından zengin, geniş bir söz dağarcığından beslenen, akıcı dili çevirinin önizlemesinden anlaşıldığı kadarıyla Türkçe’ye maalesef aynı itina ile aktarılamamış.

Serinin sonraki kitabında başrolü kimin üstleneceği, Midgard ve Hilal Şehrin yönetiminde nasıl değişiklikler olacağı, büyünün, evrenler arası portalların mümkün olduğu Midgard’da eşitlik, özgürlük ve adalet yolunda başka ne savaşlar verileceği sorularının yanıtlarını merak ediyor ve Sarah J. Maas’ın bir başka epik romanını okumak için sabırsızlıkla bekliyoruz.

Ön Okuma

 

Okuduğunuz için teşekkürler

Fikirlerinizi paylaşmanız bizi çok sevindirir.
Yorum yazarak bizi daha iyi içerikler hazırlamak için destekleyebilirsiniz.

Düşüncelerini Paylaşavatar

Melissa Sezin SCHANZ

Keyif icin eğlenceli bir roman okumaktan daha güzel bir fikir olamaz. Bürodaki stresli hayatını kentsel fantazi, doğaüstü varlıklar ve gelecekte bir gün olabilecekleri anlatan hikayelere dalarak dengeleyen Melissa herkese iyi okumalar diliyor.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Sayı: 44

Kayıp Dünya 44. Sayı - Ağustos 2021 Yayında

Okumak için buraya, dinlemek için şuraya tıklayabilirsiniz.

44. Sayı Spotify’da

44. Sayı Spotify'da