Makale Mitoloji Mitoloji Makale

TÜRK MİTOLOJİSİ SÖZLÜĞÜ

Mitoloji Sözlükleri bölümümüze uzun zamandır beklediğimiz Türk Mitolojileri Sözlüğünü eklemiş bulunuyoruz. Bu özet sözlüğü hazırlayan ve sunan sayın Pınar KARACA‘ya teşekkürlerimizi sunuyoruz.

– Kayıp Dünya

Alfabetik Sözlük

(A-B)
(Alahçın Hatun’dan – Burh’a kadar)
 
(C-D)
(Calın’dan Dumrul’a kadar)
 
(E-G)
(Ecinni’den – Güneş’a kadar)
 
(H-J)
(Hak Aşığı’ndan – Jir İyase’ya kadar)
 
(K-L)
(Kaf Dağı’ndan – Lokman’a kadar)
 
(M-N)
(Markut’tan – Nevruz’a kadar)
 
(O-P)
(Obur’dan – Pura-Pura Kan’a kadar)
 
(R-S)
(Ritüeln’den – Şülen’e kadar)
 
(T-U)
(Tapdık’tan – Üzüt’e kadar)
 
(V-Z)
(Vergi’den – Zengi Baba’ya kadar)

Hangi konuda olursa olsun bir sözlük hazırlamak öncelikle sabır gerektiren bir iştir. Hele ki söz konusu Türk Mitolojisi ise anlatmanız gerekenlerden ciltlerce kitap çıkabilir. Bu sözlük, Türk dilini, dinini, inanışlarını ve mitolojilerini anlamak için yıllarını harcamış insanların yazdığı kitaplardan faydalanarak, sadeleştirilerek ve yeri geldiğinde koca bir efsaneyi tek satıra sığdırmaya çalışarak hazırlandı. Umarım bu sözlük özellikle Türk mitolojisine yeni ilgi duyanlar için iyi bir başlangıç noktası olacaktır.

– Pınar KARACA

Kaynakça:

 • Türk Mitolojisi Ansiklopedik Sözlük – Celal Beydili
 • Türk Mitolojisinden Masallar – Sacide Çobanoğlu
 • Gök-Tanrı’nın Çocukları – A. Haldun Terzioğlu

Okuduğunuz için teşekkürler

Fikirlerinizi paylaşmanız bizi çok sevindirir.
Yorum yazarak bizi daha iyi içerikler hazırlamak için destekleyebilirsiniz.

Düşüncelerini Paylaşavatar

Pınar KARACA

Tam zamanlı okur, yarı zamanlı yazar.

9 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

 • Sayın Gürgen,

  Öncelikle teşekkür ederim yorumunuz için. Eksiklerimiz konusunda haklısınız, elimden geldiğince, bulduğum her bilgiyi eklemeye çalışacağım sözlüğe.

  Saygılar.

 • Hocam benim size danışmam gereken bir konu var.Tez araştırma konusu olarak hocamız Türk soy isimlerinde bulunan mitolojik unsurlarla ilgili tez hazırlamamı istedi çok zorlanıyorum. sizden fikir almak istiyorum. Lütfen yardımcı olur musunuz.
  Mail adresim tolga.kivrak@hotmail.com

  Saygılar.

  • Sözlükte şöyle açıklanmış:

   Griffon: 1. kızıl akbaba. 2. mitolojik ejderha. 3. kısa ve sert kıllı bir köpek. 4. grifon. 5. griffin. 6. Gyps fulvus. 7. hindistan’a yeni gelmiş avrupalı. 8. haber. 9. kartal başlı aslan gövdeli ejderha.

 • Benim soyadim zingi anlamini ve nerden geldigini ve kokenini bulamiyorum lutfen bana yardimci olun

 • Omay İce olarak sözlükte geçen tamlamayı Umay Ece (anne) olarak belirtebiliriz. Türkmenistan’da ece demek anne demektir.

 • incelerken mitolojik varlıkların-yaratıkların bazılarının diğer mitlerle ortak olduğu görülüyor bu sizce asimilasyon mudur? Devler, cyclops, anka kuşu, Phoenix, ejderhalar, orman ruhu, tanrının silahı, vb. Tamam bir ucumuz Roma’ya diğer ucumuz Çin seddine değiyor Türk nüfusu olarak coğrafyamız çok geniş ama yani etkileşimde bulunulduğunu varsaymak yanlış olmaz ama yine de soru merak uyandırıyor. Sizce bu varlıkların-yaratıkların gerçek olma ihtimali nedir sizce?

Son Yazılarımız

44. Sayı Spotify’da

44. Sayı Spotify'da