Kendimce çıkardığım bazı ilkelerdir. Örnekler abartılı verilmiştir. Bazıları kitaplardan alıntı, bazıları ise kitaplardaki örneklerin benzerleridir. 1) Bir durum tarif edildiğinde eğer aksi belirtilmemişse genelde biz ne hissediyorsak kahramanın da aynıDevamı »

Bildiği üzere Christie Golden ülkemizde Türkçe’ye çevrilen ilk Ravenloft romanı olan ‘Sislerin Vampiri‘ adlı fantezi kitabının yazarı. Ne yazık ki daha çok kitabı çevrilmedi ama halen İstanbul’da veya İzmir’de bayanDevamı »

KD: Sorularıma başlamadan önce, röportajı kabul ettiğiniz için, okuyucularımız adına, size teşekkür etmek istiyorum. İlk olarak bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz? Margaret Weis kimdir? M. Weis: 1948 yılında Independence, Missouri’deDevamı »

11. Ders “QUO VADİS DOMİNEE” Merhaba arkadaşlar… Sonunda okullar açıldı.. Ömrü boyunca, “öğrenci” olmanın dışında bir yaşam tanımayanlar için sıkıcı ya da zevk verici bir eylem yeniden başladı..Herkese iyi birDevamı »

10. Ders “Selam da söylen Mahmut’uma, Sandığımı sepetimi satarım aman.. Beş bini on bin yaparım aman.. Çıkarırım onu zindandan, zindandan..” ( Bir Halk Türküsü) Merhaba Arkadaşlar!. Hoş geldiniz.. Kucaklaşmalarınız, özlemDevamı »

9. Ders “Herkes Hancı’nın katil olduğunu sanıyordu ama katil, Alternoon Papazı idi..” Merhaba yeniden.. Sınıfımız kalabalık değil… Olsun.. Tatil yapanlar dönmediler henüz. Eksiklerini sonra tamamlarlar artık.. “Araştırma” ve “Aşk” kurgularındanDevamı »

8. Ders ” Aşk kim, kalbe gıdadır. Ne yenir, ne yutulur. Bir demir leblebidir, çiğneyene aşk olsun” ŞİNASİ Merhaba arkadaşlar.. Hoş geldiniz… Bazılarınız ne güzel yanmış öyle.. Bugün sıcak çayDevamı »

7. Ders “Olgun olmayan bir şair çalar; olgun şair kendininmiş gibi gösterir.” – T.S. Elliot Merhaba arkadaşlar.. Hoş geldiniz.. Bugün ” temel kurgu” çeşitlerine başlıyoruz. Artık ufkumuz genişledi. Neyi, nerede,Devamı »

6. Ders Merhaba, hoş geldiniz.. Herkesin dinlenmiş, rahat bir tatil geçirmiş olduğuna inanmak istiyorum.. Şimdi bütün sorunlarımızı, negatif düşüncelerimizi kapının dışında bırakalım.. Yazma eyleminin denizine dalalım tüm hevesimizle.. Birinci dönem,Devamı »

5. Ders Merhaba Arkadaşlar.. Bugün ders saatimizi öne aldık.. Gözlerinizi kapatıp kırda toplandığımızı düşünün. Yanımda bir buzluk, içinde biralar var.. Biriniz alın, açın, hem içelim hem sohbet edelim. Bu sonDevamı »

4. Ders Merhaba !.. Bugün yalnızca iki kişiyiz sınıfta.. Öykü denemesini yazmayan arkadaşlarımız gelmediler.. Şu anda beni okuyan siz ve ben varız.. Başlayalım mı derse? Evet geçen ders “eylem” veDevamı »

3. Ders Merhaba Herkes !.. Yine birlikteyiz.. Beni dinlemeye hazır olduğunuzu görüyorum. Tüm hazırlığınızı da yapmışsınız.. Ne güzel… Şimdi zihninizi boşaltmanızı isteyeceğim sizden. Zihniniz “Tabula Rasa” yani beyaz, boş birDevamı »

11 sayı halindeki bu Yazarlık Dersleri, Ayşegül Kanat tarafından Kayıp Dünya okurları ve yazar adayları için hazırlanmış ve 2002’de yayınlanmıştır. 1. Ders Hoş geldiniz Arkadaşlar!.. Kaç kişi olduğumuzu bilmiyorum. SizDevamı »