Röportaj

Margaret Weis İle Röportaj

KD: Sorularıma başlamadan önce, röportajı kabul ettiğiniz için, okuyucularımız adına, size teşekkür etmek istiyorum. İlk olarak bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz? Margaret Weis kimdir?

margaret-weisM. Weis: 1948 yılında Independence, Missouri’de doğdum. 1970 yılında, Missouri Üniversitesi’nden “Yaratıcı Yazı Yazma” ve “Amerikan ve İngiliz Edebiyatı” bölümlerinden mezun oldum. 1983 yılında da, kitap editörü olarak TSR, Inc.’da işe başladım. Burada Tracy Hickman adında bir oyun yaratıcısıyla, “Ejderha Mızrağı” adındaki bir projede çalışmak üzere atandım. Bundan sonrası da uzun hikaye!

KD: Margaret Weis veya Tracy Hickman denildiği zaman akla ilk olarak “Ejderha Mızrağı” geliyor. Fakat Bay Hickmanla olsun olmasın, bir sürü başka projelerde yer aldınız. Bize biraz bunlardan bahsedebilir misiniz?

M. Weis: Bir sürü fantastik seri yazdım, bazılarını Tracy ile, bazılarını da kendi başıma. Favorilerimden bir tanesi “Muhafızların Yıldızı” [Star of the Guardians] serisidir. Üzerinde on yıl boyunca çalıştıktan sonra ancak yayına verebildim. Şimdilerde bulmak biraz zor. Telif haklarını geri almaya çalışıyorum ki, kendim yayınlayabileyim.

KD: Ne zamandan beri yazıyorsunuz? Fantastik yazmaya nasıl başladınız?

M. Weis: Fantastik yazmaya “Muhafızların Yıldızı”nı yazarak başladım. Hikaye uzayda geçmesine rağmen, ben onu “galaktik fantazi” diye adlandırmayı tercih ediyorum. TSR için çalışırken “Ejderha Mızrağı”nı yazdım. Konuşabilmeye başladığım zamandan beri de bir hikaye anlatıcısıyımdır. 🙂

KD: Profesyonel hayata nasıl geçtiniz?

M. Weis: İlk kitabım, Frank ve Jesse James adındaki kanun kaçaklarıyla ilgili bir gençlik hikayesiydi. Yazarlığımı geliştirmek adına, çeşitli konularda bir sürü yazı yazdım. Eğer bir yazarsanız, yazmalısınız!

KD: Karakterlerinizi nasıl yarattığınızı anlatabilir misiniz? Bir karakter için önemli noktalar nelerdir?

M. Weis: Karakterinizi iyice tanımalısınız, özellikle de onun üzerinde etki yaratan içsel ve dış etkenleri.

KD: Çoklu karakterleri nasıl kontrol ediyorsunuz? Tek tek hepsini takip etmek zor olmuyor mu?

M. Weis: Eh, bazılarını diğerlerinden daha iyi tanıyıveriyorsunuz! Fakat ben onları çok fazla yönlendirdiğimi düşünmüyorum, sadece onlarla beraber macerayı yaşıyorum. Ben de grubun bir parçasıyım. Sessiz bir gözlemleyici gibi.

KD: İki yazar bir arada çalışırken, iş paylaşımını nasıl yapıyorsunuz?

M. Weis: Genellikle yazıyı yazan benim, ve diğer yazar da malzemeleri üreten kişi. Birlikte hikayenin taslağını vs… buluyoruz.

dragons-2KD: “Ejderha Mızrağı”nın yaratılışı hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

M. Weis: Tracy Hickman, ejderhaların savaş içinde olduğu ve insanların ejderhaların üzerine bindikleri bir dünyanın fikriyle çıka geldi. Bu fikirden de “Ejderha Mızrağı” doğdu.

KD: Dergimiz Kayıp Dünya’daki forumda geçenlerde “Ejderha Mızrağı”nın yazılmadan önce oynanıp oynanmadığı üzerine bir tartışma geçmişti. Bunun doğruluğu nedir?

M. Weis: Hayır, aslında Ejderha Mızrağı’na sadece bir, iki defa oyun-testi yapmıştık, ama bu dünya ve hikayenin gidiş hattı yaratıldıktan sonra yapılmıştı. Hikayenin konusu oyun-testinden çok önce düşünülüp kararlaştırılmıştı.

raistlin-1KD: “Ejderha Mızrağı” dünyasında geçen sayısız roman var ve hala yenileri de yazılmakta. Gerçeği söylemem gerekirse ben ‘5. Nesil’de geçen hikayeleri okumadım, fakat okuyan kişilerden “Ejderha Mızrağı” dünyasının çok değiştiğini duydum. Bu “değişimler” önceden planlanmış mıydı, yoksa kendiliğinden mi gelişti? Sizin ‘5. Nesil’le ilgili fikir ve görüşleriniz neler?

M. Weis: Her dünyanın gelişmesi gerektiği gibi, “Ejderha Mızrağı” da gelişti diyelim, ve yeni, heyecan verici gelişmeler de olmakta.

KD: Raistlin birçok kişinin, buna siz de dahil olmak üzere, en favori karakterlerinden birisi haline geldi. Her ne kadar sinsi, biraz karanlık, hasta ve bazen de garip tavırları olmasına rağmen, onu çok sevdik, sizce bunun nedeni nedir? Bu kadar merhametten yoksun bir karakteri nasıl benimsedik dersiniz?

M. Weis: Par-Salian’in da dediği gibi, hepimizin içinde bir parça Raistlin var. Onun güce olan arzusu, kardeşiyle olan karmaşık aşk/nefret ilişkisi, kendine olan şüpheleri ve iç çelişkileri ile kendimizi Özdeşleştirebiliyoruz.

KD: Bir başka seferinde de, Kayıp Dünya forumunda “Ejderha Mızrağı”ndaki Fizban ile, “Ölüm Kapısı Serisi”ndeki Zifnab arasında bir ilişki olup olmadığını tartışmıştık. Bu iki karakter arasında bir ilişki var mı?

M. Weis: İsimden öteye gitmeyen bir ilişki! Zifnab çocukken birçok kitap okudu, “Ejderha Mızrağı” da bunlardan bir tanesi. 🙂

KD: “Ejderha Mızrağı” veya sizin yazdığınız başka bir romanın filminin çekilme ihtimali var mı?

M. Weis: Bize söylendiği kadarıyla, “Ejderha Mızrağı”nın senaryosu Hollywood yapımcılarına sunulmakta.

KD: Kayıp Dünya’da yeni yazarlara fantastik veya bilim-kurgu hikayelerini yayınlamaları için imkân sağlıyoruz. Yazarlarımıza ne gibi bir öneride bulunursunuz?

M. Weis: Bana emekli bir yazarın vermiş olduğu öneri: Okumaya devam et! Yazmaya devam et! Günlük işini elinde tut!

Zamanınızı ayırıp sorularımı yanıtladığınız için size teşekkür ediyorum. Umarım birgün sizi de Türkiye’de görebiliriz!

Okuduğunuz için teşekkürler

Fikirlerinizi paylaşmanız bizi çok sevindirir.
Yorum yazarak bizi daha iyi içerikler hazırlamak için destekleyebilirsiniz.

Düşüncelerini Paylaşavatar

Yasemin BARAN

1985 yilinda Istanbul'da dogup buyudu. Su anda Art Center College of Design'da Illustrasyon bolumunde okumaktadir.
Son 11 yildir kendi fantastik dunyasini yaratmak ve bu dunyada gecen hikayeler yazmaktadir.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Son Yazılarımız

44. Sayı Spotify’da

44. Sayı Spotify'da