Bilimkurgu Makale Makale Yazar İncelemeleri

Douglas Adams Gibi Yazma Rehberi

Kendimce çıkardığım bazı ilkelerdir. Örnekler abartılı verilmiştir. Bazıları kitaplardan alıntı, bazıları ise kitaplardaki örneklerin benzerleridir.

1) Bir durum tarif edildiğinde eğer aksi belirtilmemişse genelde biz ne hissediyorsak kahramanın da aynı histe olduğunu varsayarız. adams ise ters köşeleri sever.

– Adam, ona çarpan arabanın önünde kanlar içinde yatıyordu.
– ve bu durumdan hoşnuttu!

2) Bir olaya dair ilk algımız, gerçekle birerbir örtüşebilir.

– Oda büyük değildi, fakat zevkli bir sadelikle döşenmişti. sanki özel pahalı bir hastanenin veya kliniğin odasıydı. aslında burası özel pahalı bir kliniğin odasıydı!

ek: eğer vücudunuza binlerce iğnenin batması gibi bir şey hissediyorsanız, bunun sebebi vücudunuza binlerce iğnenin batıyor olmasıdır! (metaforlara elveda)

3) Eğer bir nesne veya kişi sizi mutsuz ediyorsa, o nesne veya kişinin varoluş amacı tam olarak budur!

4) Detaylar önemlidir. komşunuzu sevmiyor olmanızın sebebi, gürültü yapıyor olması, size selam vermemesi veya çöpünü kapının önünde günlerce bekletiyor olması değil de, hep kahverengi ayakkabılar giyiyor olması olabilir.

5) Kişilik özellikleri sadece insana özgü değildir.

Örneğin; bir şapka, sinirlerine hakim olamayan ve kibirli birinin şapkası değil, sinirlerine hakim olamayan ve kibirli bir şapkadır!

6) Eğer bir Douglas Adams karakteri iseniz, duygularınız üzerinde mutlak kontrol sahibi olmanız kuvvetle muhtemeldir.

– Üzülmemeye karar verdi ve üzülmekten vazgeçti.

Bu maddeye bir diğer örnek de şudur; “uçmak aslında çok basittir. tek yapmanız gereken düşerken yeri ıskalamaktır. bunu yapabilmek için dikkatini düşmekten başka bir şeye vermeniz gerekir.” ne de olsa Arthur Dent bunu daha önce başarmıştır.

7) Yinelemelerden kaçınmayın.

– Thor, “beni yere yapıştırdın” demeden, “beni yere yapıştırdın demenin başka bir yolunu aradı, fakat sonunda suskunluk uzadığı için vazgeçmek zorunda kaldı. “beni yere mi yapıştırdın?” diye sordu sonunda.

8) Tesadüfler ekleyin.

– İlahi bir işaretin gelmesi ile yapmanız gereken şey, tam da o sırada yapmayı tercih ettiğiniz şeydir. büyük bir tesadüf sonucu tabii.

9) Douglas Adams evrende, gerçek evrendeki kadar özel olmayabilirsiniz.

– Örneğin dünya, tam da nihai cevabın sorusu bulunduğu anda vogonlar tarafından imha edilebilir.

İlk olarak ekşisözlük'te yayınlanmıştır.

Okuduğunuz için teşekkürler

Fikirlerinizi paylaşmanız bizi çok sevindirir.
Yorum yazarak bizi daha iyi içerikler hazırlamak için destekleyebilirsiniz.

Düşüncelerini Paylaşavatar

Fatmagül Bolat

1981 doğumluyum. Peyzaj Mimarıyım. Her zaman bilimkurguya ilgim olsa da dönüm noktası, Tübitak Kaçkarlar Doğa Eğitiminden Doğa Felsefesi Dersini veren Prof.Dr. İhsan Fazlıoğlu'nun bana "Mutlaka Asimov okumalısın" tavsiyesi oldu. Arada bilimkurgu öyküleri de yazıyorum.

Yorum Yapılmamış

Yorum yazmak için tıklayın

Son Yazılarımız

44. Sayı Spotify’da

44. Sayı Spotify'da