Kayıp Dünya

Kayıp Dünya 20 Yaşında – Sayı 41

Herkese merhaba,

Bundan tam 20 Yıl önce, yani Mayıs 2001’de, ilk kurulduğunda Kayıp Dünya 15 günde bir çıkan bir online yayındı. O dönem e-Zine deniyordu bu tip yayınlara ve bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda Türkçe e-zine vardı.

Ardından -bir süre sonra- aylık yayına geçip biraz daha profesyonel bir dergi yapısına çevirdik yayınımızı. Gerek tasarım, gerek içerik olarak artık daha okunur bir dergiye doğru evriliyordu Kayıp Dünya’mız. Ayın her gününe 1 yazı gelecek kadar yoğun dönemlerimiz de oldu, “Artık kapatalım, içerik çok az!” dediğimiz buhran dönemlerimiz de. Hatta bu kapanma dönemlerimiz Ekşi Sözlükte “kendini özlettirmeye çalışan kaprisli bir sevgili“ye bile benzetilmişti 🙂 Haklıydılar da.

Bu 20 yıllık zaman zarfında; daha iyi kısa hikayeler yazmak isteyen amatör arkadaşlarımız için yazarlık eğitimleri, kitap ödüllü yarışmalar, buluşmalar, etkinlikler düzenledik ve her birinde de çok eğlendik. Bir ara forumumuz (tabii o zaman facebook icad edilmemiş, her şey forumlar üzerinden yürüyordu) Türkiye’nin en güzel buluşma alanıydı, halâ özlemle anılması gurur verici.

Gelişen teknoloji ve alışkanlıkların da değişmesiyle birlikte artık aylık yayın sistemimiz, okurlarımıza uymamaya başladı. Cepten hızlıca tüketilebiliyordu internet üzerindeki içerikler. Biz de Mayıs 2009’da iyi bir içerik yönetim sistemi altyapısına geçtik. Artık yazarlarımız sisteme giriş yapıp kendi yazılarını yazabiliyor, editör onayından sonra da anında yayına çıkabiliyorlardı. O tarihten bugüne kadar da bu şekilde devam ettik.

Şimdi, yeni yeni farkediliyor ki, bu hızlı tüketim şeklindeki usûl, Kayıp Dünya’nın ruhu olan, başlangıçtaki o “dergi” ve “yayın” olma yapımıza hasar vermiş. Biz de bu aydan itibaren, tekrar aylık yayın usûlüne dönmeye ve içeriklerimizin daha doyurucu ve kaliteli, yani ilk yıllarımızdaki gibi olmasına karar verdik.

Küçük bir rica: Her hikayenin, incelemenin ve makalenin altında bir yorum yapma kutucuğu göreceksiniz. Yazarlarımızın (eğer varsa) ve editörlerimizin sizden tek beklentisi o yorum alanına düşüncelerinizi, birkaç kelimeyle de olsa yazmanız. Bazen günlerce süren ve birkaç dakikada tüketebildiğiniz bu ücretsiz içerik için sizden tek ricamız bu =)

 

İşte karşınızda Kayıp Dünya’nın 41. Sayısı!

Tekrar hoş geldiniz.

 

Kayıp Dünya Ekibi adına;
Altuğ Gürkaynak (Edi)

Okuduğunuz için teşekkürler

Fikirlerinizi paylaşmanız bizi çok sevindirir.
Yorum yazarak bizi daha iyi içerikler hazırlamak için destekleyebilirsiniz.

Düşüncelerini PaylaşKonular
avatar

Kayıp Dünya

Kayıp Dünya Editörleri tarafından yayınlanmaktadır.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Son Yazılarımız

44. Sayı Spotify’da

44. Sayı Spotify'da