Fantastik Fantastik Edebiyat Makale Makale

ZHENTIL KEEP YA DA ZHENTARIM – 2

Forgotten Realms’ın göz bebekleri:
Zhentil Keep yada Zhentarim:

Cyric Yeni Bir Din: Kargaşalar zamanından sonra Tanrılar Bane, Bhall ve Myrkul’un güçler yeni Tanrı olan Cyric’e geçti. Bu güçler ile aynı zamanda ölmüş olan Bane, Bhall ve Myrkul’un kullarıda Cyric’e inanmaya başladı. Tabi eski tanrılarına sadık kalan bazı rahipler Cyric’i bir asalak olarak gördüler ve ölmüş olmalarına rağmen Tanrılarına tapınmaya devam ettiler. Bu iki yüzlülük Tanrı Cyric’in hoşuna gitmiyordu çünkü görünürde Cyric’e inanıp ruhen ölü tanrılara inan rahipler Cyric’e kul bulmaya çalışmıyorlardı. Cyric kendine sadık rahiplerine eski dinlerine inanlara bir soykırıma girmeye emreti ama bu soykırım sadece onları yer altına çekti. Cyric korku ile kul bulmak yerine güven ile bulmaya çalışmaya başladı.

Cyrinishad: Cyric kendi hayatını anlatan bir kitap yazdırmaya başladı. Bu kitap okuyanı ve dinleyeni Cyric’in var olan en büyük tanrı olduğunu ve diğer tanrıları kukla olduklarından bahsediyordu. Bu kitabın yazınıda 397 katip çalıştı ve kitap ondan dolayı 397 sayfa kendi derileri ve kanları ile yazdıkları için. kitabın okunması için Cyric Bane dininin eski başı Fzoul Chembrly ve Zhentil Keep ‘de bulunan Cyirc tapınağının başrahibi Xeno Mirrormane’i şeçti. Fakat bilmediği bir şey vardı. Bilgi ve erdem tanrısı Oghma Cyric’in bu planıdan haberdar oldu ve oda bir kiatp yazdı. Bu kitapda Cyric’in gerçek hayatı yazıyordu Cyrinishad’da yazdığı gibi Bane, Bhall ve Myrkul’u Cyric’in tek başına yenmediğini sadece Bhall’ı öldürdüğünden bahsediyordu.

Cyric’in Planı: Cyric’in planı sadece Cyrinishad ile bitmiyordu. Mucitlerin Tanrısı Gond’dan bir saat yapmasını istedi bu saatlerden Zhentarim’in güçlü olduğu heryere koydurdu. Bu saatler bir Cyric hakkında kötü bir şey söylediğinde o söyleyeni cezalandıracaktı. Son olarak da Zhentil Keep’e kalabalık Buz devler, Gnollar ve Beyaz Ejderlerden oluşan bir ordu saldırttı. Bunun nedeni ise şehir düşmek üzere olduğu zaman göklerden gelip şehiri kurtaracaktı.

Başlayan Kargaşalar: Cyric’in planları bozuldu. Cyrinishad yerine Tanrı Oghma’nın yazmış olduğu “Cyric’in gerçek hayatı” adlı kitap okundu. Büyü Tanrıçası Mystra saatleri devreden çıkartı ve Cyric kendi kitabını okudu. Bu kitabın yalanlarına kendide inandı ve öteki tanrıları kuklalar olarak görmeye başladı. Bu kargaşadan dolayı saldırya uğrayan şehiri kuratamadı ve şehirin büyük bir kısmı yıkıldı. Bu kargaşaların en büyüğü Cyric’in yaşadığı yerde Grey Waste’te oldu bu boyut inançsız ruhların hapis olduğu boyuttu Cyric bir çok gücünün arasında ölüm tanrısıda olduğu için burada yaşıyordu. İsyan çıktı ve Cyric delirmiş bir halde gezerken boyutunu terk etti ve Pandemonium’a kaçtı. Yeni Ölüm Tanrısı Kelemvor oldu.

Zhentil Keep Yıkıldıktan Sonra: Saldırdan önce 83,000 kişinin yaşadığı ve Forgotten Realms’ın en büyük şehirlerinden biri olan Zhentil Keep 15,000 kişiye düştü. Şehir bir nehir üzerinde yer aldığı için nehirin güney tarafında bulan bölgesi sağlam kaldı. Bu bölge ise tüccarların kaldığı şehirin en küçük bölümüydü. Yıllar içerisinde yeniden büyüyüp kendini düzeltecektir. Ancak birşey var oda Cyric dinin bir daha Zhentil Keep’de tapınak kurup rahiplerinin dolaşamiyacak olması.

Zhentil Keep hakkındaki yazım umarım hoşunuza gitmişdir. Bir sonraki yazımda Forgotten Realms’daki efsaneleri anlatacağım.

Okuduğunuz için teşekkürler

Fikirlerinizi paylaşmanız bizi çok sevindirir.
Yorum yazarak bizi daha iyi içerikler hazırlamak için destekleyebilirsiniz.

Düşüncelerini Paylaşavatar

Geylani ÖZÇUBUKÇU

Henüz Kişisel tanıtımını girmemiş.

Yorum Yapılmamış

Yorum yazmak için tıklayın

Son Yazılarımız

44. Sayı Spotify’da

44. Sayı Spotify'da