Makale Mitoloji Mitoloji Makale

ZEUS İKİLEMİ

Olympos’ta bulutlarla süslü tahtında oturuyor. Kendinden çok emin bir o kadar da küstah ve çekici. Biliyor ki hiç bir dişi ona karşı koyamaz, koysa bile eninde sonunda onundur. Kâh bir kuğu kâh bir bulut olur istediğini elde etmek için. Hiddetiyle titretir tüm dünyayı, nasıl ki o her istediğini elde ettiğinde zevkten titriyorsa…

Nedir Zeus’u, yerlerin göklerin hükümdarını, kadınlar konusunda bu kadar doyumsuz yapan?

Mitolojiye bakış açım bir tek soruyla ve o soruya verilen sarsıcı yanıtla neredeyse tepetaklak oldu diyebilirim. Bir arkadaşım sordu bunu bana ve süre verdi. Düşündüm evet ama o cevap bir an olsun aklıma gelmedi. Süre bitiminde karşımdakini hayal kırıklığına uğratarak doğru cevabı veremedim. Soru şuydu; Zeus Athena’yı neden kendisi doğurdu?

Athena'nın Doğuşu
Athena'nın Doğuşu

Sanki yeterince çok kadınla, periyle onla bunla birlikte olduğu yetmezmiş, doğum işkencesini bir dolu dişiye yaşatmamış gibi şimdi de kadınlığın en kutsal en mistik öğesini doğumu mu elimizden almaya çalışıyor bu Zeus? diye düşüncelere dalmışken, bir anda  tabi ya dedim kendime işte cevap bu..

Yüce Zeus, Olympos’un çapkın tanrısı, iflah olmaz kadın avcısı aslında Athena’yı “Alın işte size bir de zeka tanrıçası bir o eksikti o da oldu” amacıyla değil, sırf kendisinin tüm kadınlardan üstün olduğunu kanıtlamak için doğurdu. Buna doğurmak demek biraz garip geliyor ne bileyim eksik bir tanımlama. Çok mu acımasız yaklaştım sizce? Hayır durun bir kaç şey daha söyleyince sizin içinde durum netleşecek. Hiç düşündünüz mü Athena neden Zeus’un en sevdiği çocuğudur? Çünkü Athena tamamıyla onun yarattığı (doğurduğu demeyeceğim işte!) bir çocuktu. Ne sıradan bir ölümlü, ne harika bir peri ne de Olympos’tan alımlı bir Tanrıça bu oluşumda pay sahibiydi. Zeus’un yaptığı bu şey “Bakın ben siz kadınlara, istediğim an elde edebileceğim varlıklar olan siz kadınlara, ihtiyaç duymadan da, tek başıma bir çocuk sahibi olabiliyorum” düşüncesinin eyleme dönüşmüş şekliydi. Her konuda yeterli, yetenekli olduğunu kanıtlamanın en güzel yoluydu belki de.

Bir de şu açıdan bakalım, neden acaba Zeus kolundan bacağından değil de kafasından doğurdu (tüh!) Athena’yı? Acaba bunun da özel bir sebebi var mıydı? Zeus neler düşünüp neler ima etmeye çalışıp da dünyaya (olympos’a mı demeliydim) kafasından getirmeyi tercih etti Athena’yı? İyice şüpheci ve önyargılı yaklaşmaya devam edersem, bunun da özel bir nedeni vardı bence. Zeus’un keskin bir zekaya sahip olduğunu itiraf etmeden geçemeyeceğim çünkü tüm bu yaptıklarını öyle güzel kamufle edip ortaya öyle güzel bir Tanrıça çıkardı ki kimse bu olayın altında ki gerçek nedenleri düşünmedi bile.

Özel neden de kalmıştık değil mi? Evet, işte meydana getirme aracı olarak seçtiği organın da kafası olması Zeus hakkındaki yıkıntılarımdan bir tanesi oldu. Zeka tanrıçası olarak değerlendirilen Athena herhangi bir kadının hiç bir emeği olmaksızın Zeus’un kafasından ortaya çıktı. Bu demek oluyor ki bir kadın tüm bedenini Zeus’a vermiş olsaydı bile zeka konusunda yeterli bir Tanrıça meydana gelmeyecekti. (Bu cümleyi çok açıklamayacağım) Merak ettiğim bir şey var, acaba Athena Zeus’tan değil de diyelim ki Hera’dan doğsaydı ne gibi özellikleri yetenekleri olacak ne Tanrıçası olarak nitelendirilecekti? Athena zeka tanrıçası olmasaydı ve Zeus asla ve asla bir çocuğu kendisi doğurmasaydı, Olympos zeka tanrıçasından yoksun mu kalacaktı? Acaba Herkül’ü de Zeus mu doğurdu mesela kolundan. Zeka=kafa ise kas=kol=güç  🙂 Tabi bu işin şaka yanı. Mitosların söylence olduğunu hatırlarsak tüm bu olanlar insanların hayal ürününden başka bir şey değil. Yani Zeus masum!!!

Okuduğunuz için teşekkürler

Fikirlerinizi paylaşmanız bizi çok sevindirir.
Yorum yazarak bizi daha iyi içerikler hazırlamak için destekleyebilirsiniz.

Düşüncelerini Paylaşavatar

Pınar KARACA

Tam zamanlı okur, yarı zamanlı yazar.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

  • Zeus karısı Tanrıça Metis hamile olduğunu öğrenince, kendi tahtını sarsabilecek, kendisinden güçlü bir çocuk doğacağı korkusuyla Metis’i yutar. Bunun sonucunda Metis Zeus’a ömrü boyunca iyi ve kötü hakkında bilgi verir. Zeus tarafından yutulduğu sırada Metis hamile olduğu için daha sonra akıl ve sanatın tanrıçası Athena, Zeus’un başından zırhıyla çıkar.üzgün bilgilerin eksik

Son Yazılarımız

44. Sayı Spotify’da

44. Sayı Spotify'da