Makale Mitoloji Mitoloji Makale

MEDUSA ÇATIŞMASI

Medusa, Gorgon’ların en kötüsü, en acımasızı. Neydi bu öfke, neydi onu bu kadar zalim yapan? Gözlerine bakanları anında taşa çeviren onun kötülüğü müydü,  çirkinliği miydi yoksa sahip olduğu kalbin acımasızlığı mı? Zeus ve Athena olayından sonra şimdi de Medusa’ya ve onun başına gelenlere değinmek ve farklı bir bakış açısı yakalamak istiyorum.

İyi ve kötü karakterlerle doludur efsaneler, çoğu kez dehşete düşürür kötülerin yaptıkları iyiler ise her zamanki gibi takdir edilir. Peki ya hiç düşündünüz mü kötü neden kötüdür ve iyi neden iyi? Kötü olmak mı zordur yoksa iyi olmak mı? Okuduğum bir kitapta şöyle diyordu; ”İyi insanları sevmem çünkü sıkıcıdırlar”. Herkesin kabul etmesi gerekir ki iyileri severiz fakat kötülere karşı hayranlıkla dolu bir korku besleriz. Filmlerde olsun, efsanelerde olsun hep kötü karakterlerle özdeşleştiririz kendimizi. Benim asıl merak ettiğim, Medusa gerçekten kötü müydü yoksa kötü olmaya zorlanmış mıydı? İnsanlara zarar vermek onun için bir zevk miydi yoksa kendi içinde verdiği savaşta her seferinde kaybedip iyilik ve kötülük arasındaki seçimde kötüyü mü tercih ediyordu? Şimdi Medusa’nın öyküsünü şöyle bir hatırlayalım.

Medusa bir Gorgon’dur. Gorgon; Yılan saçlı dişi canavardır. Stheno ve Euryale, Medusa’nın kardeşleridir. Fakat Medusa onlar gibi Phorkos ve Keto‘nun kızı değildir. Onun Gorgon olması çok farklı bir olay sonucu gerçekleşmiştir. Gorgon’ların çok çirkin ve şekilsiz olduğunu biliyoruz öyle ki yüzlerine bakan herkes bu çirkinlik karşısında dehşete düşer ve taşa dönüşürdü. Fakat Medusa diğer Gorgon’lar gibi çirkin doğmamıştı. O aslında çok güzel bir genç kızdı. Güzelliği öylesine nefes kesiciydi ki Olympos’sun tanrıçaları onu çok kıskanıyordu. Özellikle Athena, Medusa’ya karşı özel bir nefret taşıyordu çünkü Poseidon da Medusa’nın güzelliğine kayıtsız kalamamıştı ve ona sahip olmuştu.Bu Athena için bağışlanamaz bir suçtu ve Medusa’yı Gorgon yaparak bu genç kızı cezalandırdı. Medusa diğer Gorgon’lar gibi ölümsüz değildi çünkü bir insan olarak başlaşmıştı hayata fakat bir Gorgon olarak devam etmesi gerekiyordu. Athena hızını alamamış olmalı ki Medusa’ya kötülük yapmaya devam etti. Perseus‘la anlaşıp Medusa’yı öldürmesi için onu ikna etti. Perseus Medusa’nın kafasını kopardı. Medusa’nın kafası kopunca bedeninden Pegasus ve Chrysaor fırladı. Bu çocuklar Poseidon’la birleşmesinden meydana gelmişti.

Belki sizin de aklınızın bir ucuna şu soru takılmıştır; Bu efsanede kim kötü kim iyi? Benim fikrim şöyle Medusa’yı Gorgonların en acımasızı ve kötüsü yapan şey, diğer kız kardeşleri gibi Gorgon olmak onun kaderi değilken, bunun ona bir ceza olarak verilmesi. Çok güzel bir genç kızken Olympos’tan bir tanrı ile yaşadığı aşkın Olympos sakinleri tarafından onaylanmaması ve Athena’nın onun için bulduğu dahiyane ceza. İşte tüm bunlar Medusa’yı gerekenden bir kaç kat daha kötü olmaya zorlamış ve Olympostaki tanrıları bile dehşete düşüren işler yapmıştır. Ne yani haksız mıdır şimdi Medusa? Siz olsanız ne yapardınız Athena’ya teşekkür mü ederdiniz kafanızda onlarca yılanla yaşamaya sizi mecbur bıraktığı için. Kıssadan hisse mi derler bu durumda bilmem ama buradan çıkaracağımız ders şu olmalı; Kötü olmak bazen sizin elinizde değildir. Bazı kötülerin onları kötü olmaya iten geçerli nedenleri vardır. Elbette iyi olmayı da seçebilirlerdi ama demiştim ya yazının başında “İyileri sevmem çünkü sıkıcıdırlar…

Okuduğunuz için teşekkürler

Fikirlerinizi paylaşmanız bizi çok sevindirir.
Yorum yazarak bizi daha iyi içerikler hazırlamak için destekleyebilirsiniz.

Düşüncelerini Paylaşavatar

Pınar KARACA

Tam zamanlı okur, yarı zamanlı yazar.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

  • aşk bu dünyadaki en güçlü şey ve bir çocuğu var adı kıskançlık ve boşanma durumunda da çocuğuyla birlikte nefret olup kusuyor tüm hiddetini, e tanrı da olsan ona yenilirsin ve ölümsüz olmak da işi hiç kolaylaştırmıyor. ne dersin athena nın intikamı ölümsüz bir tanrıya ölümsüz bir aşk cezası. ben de aşık olmuştum zamanında birini sevmek ve onu görememek ne kadar can yakar bilirim, şimdi bunu sonsuzlukla çarp bu duyguları böyle yoğun yaşayıp aklını kaybetmeyen birisini kötü diye nitelendirmek doğru değil ben toplasan 10 yıllık aşk acısı ile en büyük günahları işlemeyi düşünüyorum, bunlar ölümsüz. bence perseus un yaptığı kötülük değil büyük bir jest poseidon a

Son Yazılarımız

44. Sayı Spotify’da

44. Sayı Spotify'da