Makale Mitoloji Mitoloji Makale

GÜZEL YÜZ; Taliesin

Kelt Mitolojisinde büyücüler büyük önem taşır. Druid adı verilen bu kişilerin toplum üzerinde önemli etkisi vardır. Amacım size Druidleri anlatmak değil onlar hakkında bazı bilgileri zaten daha önce başka makalelerde okumuş olmalısınız. Kısa ama anlamlı bir öyküden bahsedeceğim. İnsanoğlunun sahip olduğu şeyleri güzelleştirme çabasından. Bir annenin çocuğunu değiştirme girişimi ve bunun doğurduğu sonuçlardan. Hani Druidler demiştim ya bir de Druidesler vardır. Rahip-büyücü Druidler aralarına kadınları da alırlardı. Bu kadınlar daha çok eğitici konumundaydılar. Soyluları ve şövalyeleri eğitirlerdi.

İşte öykümüz de bir Druides’in yaptığı büyü ile başlıyor.

Cerridwen gerekli her şeyi atmıştı kazana. Gwion‘u kazanı karıştırmakla görevlendirmişti. Bu genç delikanlının güzelliği onun oğluna geçecekti. Her şeyin yolunda gideceğine emindi Cerridwen. Çok az bir süre sonra Afagddu tüm iğrençliğinden kurtulup herkesin ona hayran kalmasını sağlayacak güzelliğe kavuşacaktı. Gwion büyücü tanrıçanın ona verdiği emri zevkle yerine getiriyordu. Kazanın içindeki şey iyice kaynamıştı artık hatta fokurdamalar öyle şiddetlenmişti ki delikanlının eline üç damla iksir sıçramıştı. Gwion neler olacağından habersiz yalayıverdi bu damlaları. O anda her şey değişti sanki bambaşka bir dünyanın kapısı aralanmış ve o içeriye itilmişti. Her şeyi biliyormuş gibi hissetti kendini. Tüm gizemler aydınlanmıştı. Bir bilge olmuştu genç adam.

Bu bilgelik bir gerçeği de aydınlatmıştı. Büyücü onu öldürecekti! Hazırlanmasına yardım ettiği iksir onun da sonu olacaktı. Bunu öğrenince kaçmaya karar verdi Gwion. Hiç durmadan kaçıyordu ve Cerridwen onu kovalıyordu. İksir sayesinde kendisi de bir büyücü olmuştu. Kadından saklanabilmek için sürekli şekil değiştiriyordu. Önce bir tavşan oldu fakat Cerridwen tazı olarak çıktı karşısına. Hangi kılığa bürünse büyücü onun için bir tehlikeydi. Ne yapacağını şaşırmış olan delikanlı son çıkar yol olarak buğday tanesine dönüştü. Büyücü yılmamıştı o da bir kara tavuk oldu ve yedi bu taneyi.

Cerridwen her şeyin bittiğini düşünerek devam ediyordu hayatına. Oysa biten bir şey yoktu. Dokuz ay sonra bir çocuk getirdi dünyaya. Şimdiye kadar doğmuş en güzel çocuk! Kurtulmalıydı ondan. Bir torbanın içinde sulara bırakıverdi çocuğu. Bitmişti işte. Başarısızlıkla sonuçlanan büyü girişimi bir daha çıkmayacaktı karşısına.

Bebek ölmemişti. Elphin adında birinin ağına takılmıştı. Elphin bebeğe hayran kalmıştı. Ona güzel yüz anlamına gelen Taliesin adını vermişti. Kaybeden yine büyücü olmuştu. Gwion ise hem harika bir bedene hem de gizemli güçlere sahiptir. Adı gibi güzel yüzlü Taliesin’dir artık o.

Okuduğunuz için teşekkürler

Fikirlerinizi paylaşmanız bizi çok sevindirir.
Yorum yazarak bizi daha iyi içerikler hazırlamak için destekleyebilirsiniz.

Düşüncelerini Paylaşavatar

Pınar KARACA

Tam zamanlı okur, yarı zamanlı yazar.

Yorum Yapılmamış

Yorum yazmak için tıklayın

Son Yazılarımız

44. Sayı Spotify’da

44. Sayı Spotify'da