Eithne, yaşlı adamın anlattıklarını heyecan ile dinlemeyi sürdürdü. Sonsuz gençlik ülkesini gözünün önünde canlandırabiliyordu. İşte tam hayal ettiği gibiydi, kimsenin acı çekmediği, hayal kırıklıklarının ve ölüm asla olmadığı, her şeyinDevamı »

Onwen’nın kağnıda yatmakta olan yaşlı adamla konuşabilmesi tüm köylüleri şaşırtmıştı; ama onları asıl rahatsız eden şey Onwen’nın bu garip sohbetten sonra epeyce sarsılmış ve endişelenmiş olmasıydı. Hiç kimse neler konuştuklarınıDevamı »

“Çok eski zamanlarda, insanlar eski yolları unutmadan önce ve Tuatha Dé Danaan, hala İrlanda’nın tepelerinin altındaki evlerinde otururken; Erin’nin sisli ormanlarında ve yeşil ovalarında Finn MacCoul ve Fianna klanı avlanırdı.Devamı »

Kelt Mitolojisinde büyücüler büyük önem taşır. Druid adı verilen bu kişilerin toplum üzerinde önemli etkisi vardır. Amacım size Druidleri anlatmak değil onlar hakkında bazı bilgileri zaten daha önce başka makalelerdeDevamı »

Kendi ölümünü düşünde görmüştü Balder. Bir an önce bitmesini istediği bir düştü bu. Ölümün getirdiği dehşeti hayatın dinginliğine dönüştürmek istediği bir düş. Gözlerini yavaşça açtı sanki hayatta olduğuna inanmak isterDevamı »

Tarihte Türkleri birleştiren, onları aynı bayrak altında toplayan hiçbir olgu olmamıştır. Ne din, ne dil, ne vatan ne de çıkarlar hiçbir zaman ortak olmamıştır. Kendilerine ‘Halk’ anlamaına gelen Hun adınıDevamı »

A Aebh: Kelt deniz tanrısı Ler’in ikinci karısı. Bodb the Red’in kızı. Aed: Savaşçı Miodhchaoin’nin üç oğlundan biri. Aeife: Kelt deniz tanrısı Ler’in üçüncü karısı. Aes Sidhe: “Tepelerin Halkı”; PerilerinDevamı »

E Easal: Mitsel altın sütunlar ülkesinin kralı. Elathan: Fomor’ların krallarından biri. Ellylion: Gal Elflerine verilen ad. Eochaid MacErc: Firbolg’ların krallı. Moytura savaşında Tanrıların kralı Nuada tarafından öldürülür. Eremon MacMilé: İrlanda’nınDevamı »

H Havran: Annwn’nin kralı. Hawthorn: Devlerin şefi. Olwen’nın babası. Historia Britonum: Monmouth’lu Geoffrey tarafından 8. yüzyılda yazılan ve Kral Arthur efsanesinin geçtiği bilinen en eski kaynak. Hy-Breasail: Kelt mitolojisinde, batıdaDevamı »