Bilimkurgu Makale

STAR WARS ÖZEL

Herkese merhaba !

Kayıp Dünya’nın bu köşesinde, bilimkurgu dünyasının 25 yıldır önde gelen efsanesi Star Wars ile ilgili haberler, ilginç veriler, resimler, oyun ve roman incelemeleri ve daha birçok alanda kaynak bulacaksınız. Tabii ki bir köşeyi ilginç yapan sadece yazarı ve hazırlayanı değil, onun okuyucularından gelen fikirler ve onların katkılarıdır. O yüzden bu köşe ile ilgili herhangi bir öneri ve bir sorunuz olursa ve bunları bana iletirseniz köşemiz daha interaktif ve eğlenceli bir hale gelebilir.

İlk hafta olması vesilesiyle, (eğer hala bilmeyenler varsa) Star Wars’ın tarihi hakkında sizi bilgilendirmek amacındayım. Önümüzdeki haftalarda ise, Star Wars “ustalarının” (veya duruma göre hastalarının) bile bilmediği ve ilgilerini çekeceğini düşündüğüm konulardaki bilgilerimi size aktaracağım.

Her şey 1977 yılında George Lucas’ın son derece yaratıcı hayalgücünün eseri olan “Episode IV : A New Hope” (Bölüm 4 : Yeni Bir Umut) filminin vizyona girmesiyle başladı. O zamanın alışılmış bilimkurgu filmlerinden çok daha farklı olan bu film inanılmaz derecede tutularak hasılat rekorları kırdı. Bu filmde gözlerden uzak Tattooine gezegeninde, amcası ve teyzesi zannetiği kişilerle yaşayan Luke Skywalker’ın, sıradan bir hayattan, kahramanlığa giden yoldaki adımlarını seyrediyoruz. Eski Cumhuriyet (Old Republic) 30 yıl kadar önce yıkılmıştır ve bir diktatörlük rejimi olan Galaktik İmparatorluk (Galactic Empire), galaksiyi demir yumrukla yönetmektedir. Bu diktatörlüğe karşı koymaya çalışan Asi Kuvvetler (Rebel Alliance), İmparatorluğa karşı önemli bir zafer kazanarak İmparatorluk’un en büyük silahı Ölüm Yıldızı’nın (Death Star) planlarını çalmayı başarmıştır. Planları Asilerin üssüne götürmeye çalışan Prenses Leia, yolda İmparatorluğun en tehlikeli ajanı Sith Lordu Darth Vader tarafından yakalanır fakat C-3P0 (See Threepio) ve R2-D2 (Artoo Detoo) adlı robotlar sayesinde planlar Luke Skywalker’a ulaşır. Luke Skywalker, Jedi Şövalyesi Obi-Wan Kenobi ve kaçakçı pilot Han Solo’nun yardımıyla Prenses Leia’yı kurtarıp planları gereken yere ulaştırır. Film, Asilerin Ölüm Yıldızı’nı yok etmesiyle sonuçlanır.

Klasik bir destanın tüm özelliklerine sahip olan bu film, bilimkurgu meraklıları arasında hızla yayıldı. 1980 yılında George Lucas, serinin ikinci filmi olan “Episode V : The Empire Strikes Back”i (Bölüm 5 : İmparatorluğun Dönüşü) piyasaya sürdü. Kendi başına pek bir anlam ifade etmese de bu film, ilk çıkan filmin devamıydı ve Asilerin İmparatorluğa karşı olan mücadelelerinin devamını ve de Luke Skywalker’ın, Jedi Şövalyeleri’nin yeteneklerinin kaynağı olan Güç’ü (The Force) öğrenişini anlatmaktaydı. Filmde gizem yaratan birçok bilgi ortaya atılıyor ve de hikaye yarıda bırakılarak izleyici merakta bırakılıyordu.

Serinin son filmi olan “Episode VI : Return Of The Jedi”da (Bölüm 6 : Jedi’ın Dönüşü) ise ortaya atılan soruların cevaplandığını ve de Asiler ile İmparatorluk arasındaki savaşın sonuçlandığını görüyoruz. Savaş ve hikaye sonuçlanmıştı sonuçlanmasına ama kimse Georce Lucas’ın neden filmleri Bölüm 4, Bölüm 5 ve Bölüm 6 diye yayınladığını anlamamıştı. Star Wars, Bölüm 6’nın yayınlandığı yıl olan 1983’ten itibaren piyasaya daha fazla ürün sunmadı ve görünüşte inzivaya çekildi. Ta ki 1991 yılına kadar… Lucas, 1991 yılında Star Wars’u tekrar gündeme getirmek için hazırlıklar yapmaya başladı. Bunun için dönemin önde gelen bilimkurgu yazarlarıyla ve de büyük yayın şirketleriyle anlaşarak, Star Wars filmlerinden sonra kahramanlarımızın başından geçen maceraların anlatıldığı romanlar yayınlattı. Bu romanlar gerek Star Wars meraklıları, gerek de diğer okuyucular tarafından kapış kapış satıldı. Romanların başarısını gören Lucas, yazarlarla daha yeni maceralar için anlaştı ve de Star Wars efsanesini dönemin en revaçta olan pazarlama ortamına taşıdı : bilgisayar oyunları… Star Wars zaten konusu gereği simülasyon, strateji, first-person-shooter gibi bir çok oyun türüne uygundu. Lucas bu durumu değerlendirerek kendi bilgisayar oyunu firması Lucas Arts’a bazı bilgisayar oyunları hazırlattı. Sonuç beklediği gibiydi. Tıpkı romanlarda olduğu gibi, oyunlar Star Wars ile ilgisi olan veya olmayan bilgisayar oyunu meraklıları tarafından kapışıldı.

George Lucas, artık bir sonraki adımın atılması için ortamın uygun olduğuna karar verdi. 1998 yılının sonlarına doğru sinemalarda bir fragman görünmeye başladı. Bu fragman 1999 yılının Mayıs ayında vizyona girecek “Episode I : The Phantom Menace” (Bölüm 1 : Gizli Tehlike) filmine aitti. Neredeyse 15 yıl aradan sonra Star Wars efsanesi vizyona geri dönmüştü ! Aradan geçen süreye paralel olarak, beklentiler ve de filme olan talep de bir o kadar büyüktü. Filmin biletleri haftalar öncesinden tükenmişti ve de filmin fragmanına olan ilgi bile o kadar büyüktü ki, birçok insan başka bir filme gidip, filmin başındaki Star Wars fragmanını seyrettikten sonra salonu terkediyorlardı.

Bu sayede George Lucas’ın neden önce Bölüm 4-6’yı çektiği anlaşılmış oldu. Lucas’ın kendisinin dediğine göre 1977 yılında “Episode I : The Phantom Menace”ı çekecek teknoloji mevcut değildi. Bu yüzden, ilk önce son üç bölüm çekilmiş, ilk üç film ise daha sonraya bırakılmıştı. Gerçekten de son çıkan filmin görüntü efektlerine bakılınca George Lucas’a hak vermemek elde değildi ve Star Wars meraklıları bu konuda oldukça tatmin olmuştu. Şu andaki duyumlara göre ise kalan iki filmin yakın zamanda ortaya çıkacağı konusunda. Bu konudaki en son gelişmeleri ise önümüzdeki haftalarda yine burada bulabilirsiniz.

Gelecek hafta, yayınlanan Star Wars romanlarını inceleyip bunlardan bazılarını size tanıtacağım. Tekrar görüşene kadar “Güç sizinle olsun !”

Barış SALTTÜRK

Okuduğunuz için teşekkürler

Fikirlerinizi paylaşmanız bizi çok sevindirir.
Yorum yazarak bizi daha iyi içerikler hazırlamak için destekleyebilirsiniz.

Düşüncelerini Paylaşavatar

Misafir Yazar

Henüz Kayıp Dünya'ya üye olmamış yazarların hikaye ve makaleleri "Misafir Yazar" olarak tanımlanmaktadır.

Yorum Yapılmamış

Yorum yazmak için tıklayın

Son Yazılarımız

44. Sayı Spotify’da

44. Sayı Spotify'da