Bilimkurgu Bilimkurgu Makale Makale

JULES VERNE DÜNYASI VE CASTLE FALKENSTEİN

Bilim kurguya olan ilgim daha ilkokul yıllarında okuduğum büyük usta Jules Verne’in romanlarıyla başlamıştır. Romanlarında beni çeken en büyük şey olayların geçtiği yer, zaman ve genellikle buhar enerjisiyle çalışan ilginç makinelerdir. Geçenlerde bir RPG kitabı bana tekrar o fantastik dünyayı hatırlattı.

19.yy ile 20.yy başları arasında kalan dönem insanoğlunun keşiflerinin ve icatlarının en üst seviyede olduğu dönemdir. Özellikle buhar gücünün keşfedilmesi insanların önünde yeni ufuklar açmıştır. İşte GURPS Steam Punk ve GURPS Castle Falkenstein böyle bir dönemde geçen fütüristtik, kimi yerde bilim kurgu,kimi yerdeyse fantastik öğeler taşıyan bir dünya.

Oyun 18-20.yy dünya haritası üzerinde geçiyor. İnsanların yanında elf’ler, dwarf’lar, faeri’ler, mage’ler ve dragon (ejder)lar bulunmakta.Genelde oyunun merkezinde Avrupa kıtası bulunuyor. Fakat Osmanlı İmparatorluğu yönetimindeki Anadolu, Kuzey Afrika (Mısır) ayrıca Amerika ve Asya kıtasının büyük bir bölümü de dahil.

Bu dünyada aklınıza gelebilecek her türlü makine var ama hepsi kömür, petrol ve buhar ile çalışıyor. Kitaplardan biri olan Castle Falkenstein’da dönemin atmosferini daha iyi kavrayabilmemiz için bazı icatlardan örnekler verilmiş. Bunların arasında Denizler Altında 20.000 Fersah’tan tanıdığımız ünlü denizaltı Nautilus gibi tanıdık şeylerin yanında Giant Steam Automata isimli 60 feet uzunluğundaki dev savaş robotu gibi de değişik birçok makine bulunmakta.

Bu tip bir dünyada rpg oynamak isteyenler, özellikle benim gibi büyük usta Jules Verne fanatiği olanlar için GURPS Castle Falkenstein ve GURPS Steampunk gerçekten birer hazine niteliği taşıyor.

GURPS oyun sistemini yeni öğrenmekteyim. Eğer GURPS hakkında bilginiz varsa, paylaşmak için benimle bağlantıya geçerseniz çok mutlu olurum.Çünkü GURPS’u öğrendikçe Falkenstein dünyasına hayranlığım daha da artıyor.

Başka bir yazıda görüşmek üzere…

Okuduğunuz için teşekkürler

Fikirlerinizi paylaşmanız bizi çok sevindirir.
Yorum yazarak bizi daha iyi içerikler hazırlamak için destekleyebilirsiniz.

Düşüncelerini PaylaşKonular
avatar

İlker BOZDEMİR

Karadeniz'de doğdu, İç Anadolu'da büyüdü, Marmara'da yaşıyor. Mesleğinin ördüğü boğucu duvarlar arasında bulduğu çatlaklardan kaçıp ya tabiata sığınıp kamp yaparak ya da zarları yanındaysa GM'lik yaparak nefes almaya çalışıyor. Hayatın bir gerçeği ne yazık ki her şeyin sonunda kürkçü dükkanına geri dönüyor. Fakat bir sonraki kaçış için çatlaklar aramaya devam ediyor.

Yorum Yapılmamış

Yorum yazmak için tıklayın

Son Yazılarımız

44. Sayı Spotify’da

44. Sayı Spotify'da