Haber

Büyük Yazar Ursula K. Le Guin Hayatını Kaybetti

Yerdeniz serisi, Mülksüzler, Karanlığın Sol Eli gibi bilimkurgu klasikleri arasında yer etmiş çok sayıda eserin yazarı Ursula Kroeber Le Guin 88 yaşında hayatını kaybetti.

Bilimkurgu alanında erkek egemenliğini kırmayı başaran ve Hugo, Nebula, Locus gibi prestijli edebiyat ödüllerini birçok kez kazanan Le Guin’in, ABD’nin Oregon eyaletindeki evinde hayatını kaybettiği açıklandı.

Mitoloji ve bilimkurguya büyük bir ilgi duyan Le Guin, ilk kısa hikayesini 9 yaşındayken yazmış, 11 yaşına geldiğindeyse ilk bilimkurgu hikâyesini basılması için “İnanılmaz Bilimkurgu” dergisine göndermişti.

Ursula K. Le Guin (1929-2018)
Ursula K. Le Guin (1929-2018)

Ancak Le Guin, sayıları yıllar geçtikçe artacak olan ret mektuplarının ilkini henüz 11 yaşında bir çocukken alacaktı.

Le Guin ilk ret mektubuna rağmen yazmayı bırakmadı ama 10 yıl boyunca kaleme aldığı hikâyeleri ve şiirleri hiçbir yere basılması için göndermedi.

1950’li yılların başlarından 1961’e kadar Le Guin bir yandan eğitimine devam ederken bir yandan da romanlar yazmaya başladı.

Yazdığı beş kitabı yayın evlerine gönderen Le Guin’in tüm başvuruları reddediliyordu. Le Guin o yılları anlatırken, yayıncıların kitapları “erişilemez” bulduğunu söylüyordu.

Bilimkurguya dönüş

1960’lara gelindiğinde Le Guin, çocukluk tutkusu olan bilimkurguya geri dönmeye karar vermişti.

Önce 1962’de Yerdeniz serisinin ilk parçası olan kısa hikâyesi yayınlandı, ardından da yazarın ilk büyük başarısı geldi: Rocannon’un Dünyası 1966’da yayınlandı.

Kitapta insanlık yeni bir gezegene yolculuk eder ve romanın kahramanı Rocannon da Hain adlı bu gezegeni araştıran bilim insanıydı. Rocannon’un Dünyası aynı zamanda, gelecekte ‘Hainli Döngüsü‘ (Hainish Cycle) olarak adlandırılacak 8 kitaplık serinin ilki kitabıydı.

Le Guin’in kitaplarında her ne kadar erkek kahramanlar olsa da, kahramanlar sorunları dönemin popüler bilimkurgu romanlarının kahramanları gibi uzay savaşlarıyla ya da lazer silahlarıyla değil, makul düşünce, uzlaşma ve analizle çözüyordu.

avatar

Kayıp Dünya

Kayıp Dünya Editörleri tarafından yayınlanmaktadır.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

  • İnanılmaz güzellikteki bu tecrübe için sonsuz teşekkürler! Bu karanlık evreni gittiğin yerden de aydınlatmaya devam edeceğine eminim…