Bilimkurgu Ön Okuma Ön Okuma

Ön Okuma: “Uzayda Piknik” – Arkady Strugatsky, Boris Strugatsky‎

Uzayda Piknik

Yazar: Arkady Strugatsky, Boris Strugatsky‎
Orijinal Adı: Roadside Picnic (Piknik na obochine-Пикник на обочине)
Çevirmen : Hazal Yalın
Sayfa Sayısı : 200
İthaki Yayınları – Mart 2018

Genel İnceleme Puanı

 

Uzaylılar dünyanın beş bölgesini ziyaret etmiş ve giderken geriye “atıklarını” bırakmışlardır.  Bu atıklar, tüm dünyada bir gizem yaratır ve endüstri ve bilim çevrelerinin de odak noktası haline gelir. Atıkların bulunduğu yerler “bölge” olarak adlandırılarak karantina altına alınır ve bu bölgeler çevrelerindeki şehirleri ekonomik ve sosyal açıdan etkilemeye başlar.

Redrick Schuhart, bölgeden uzaylı atıklarını kaçırıp satan bir “stalker” yani bir iz sürücüdür. Çoğu insan gibi, hayatı yasak “bölge” tarafından şekillendirilen Red ve bilim insanı arkadaşı Kiril’in bir “zamazingo” elde etmek amacıyla buraya yaptıkları yolculuk ise beklenmedik olaylara sebep olur… Tarkovski’nin Stalker ismiyle beyaz perdeye uyarladığı felsefi hikâye de işte burada başlar. Uzaylıların dünyaya yaptığı bu ziyaret bir piknikten mi ibarettir? Yoksa arkasında insan aklının alamayacağı bir gizem mi yatmaktadır?

 

ÖN OKUMA

“Uzayda Piknik” – Arkady Strugatsky, Boris Strugatsky‎
Ön Okuma PDF

 

HARMONT RADYOSU ÖZEL MUHABİRİNİN DOKTOR VALENTİNE PİLMAN İLE 19. YILI NOBEL FİZİK ÖDÜLÜ’NE LAYIK GÖRÜLMESİ MÜNASEBETİYLE YAPTIĞI ÖZEL MÜLAKATTAN

“Doktor Pilman, sizin ilk ciddi keşfinizin, Pilman radyanı olarak anılan şey olduğunu kabul etmek gerek herhalde!”

“Ben öyle olmadığını düşünüyorum. Pilman radyanı, ilk değildir, ciddi değildir, esas itibariyle de bir keşif değildir. Ve tamamen benim değildir.”

“Şaka yapıyor olmalısınız, doktor. Pilman radyanı, her ilkokul öğrencisinin bildiği bir kavram.”

“Bu durum beni şaşırtmıyor. Pilman radyanı, ilk olarak gerçekten bir ortaokul öğrencisi tarafından keşfedilmiştir. Ne yazık ki adının ne olduğunu hatırlamıyorum. Stetson’un Ziyaretin Tarihi’ne bakın, bütün bunlar orada ayrıntılarıyla anlatılmıştır. Radyanı ilk olarak bir ortaokul öğrencisi keşfetmiş, koordinatlarını bir üniversite öğrencisi yayınlamıştır, ama nedense bu dalgaya benim adımı verdiler.”

“Evet, keşiflerde bazen şaşırtıcı şeyler oluyor. Acaba dinleyicilerimize açıklayabilir misiniz, Doktor Pilman…”

“Dinleyin, hemşerilerim. Pilman radyanı denen şey esasen çok basittir. Büyük bir küreyi çevirdiğinizi ve bir tabancayla üzerine ateş ettiğinizi düşünün. Küredeki delikler düzgün bir eğri üzerinde yayılacaktır. İşte, benim keşfim olarak andığınız şeyin bütün esası, bu çok basit olaydadır: altı Ziyaret Bölgesi de, gezegenimizin üzerinde, sanki dünya ile Deneb arasındaki çizgi üzerinde bulunan herhangi bir noktadaki altı tabancadan ateş açılmış gibi dağılmıştır. Deneb, kuğu takım yıldızındaki en parlak yıldız; uzaydaki, deyim uygun olursa ateş açtıkları nokta da tam burası. İşte buraya Pilman radyanı deniyor.”

“Teşekkür ederiz, doktor. Sevgili Harmont’lular! Nihayet Pilman radyanının ne olduğu net bir şekilde açıklandı! Öte yandan, önceki gün Ziyaret on üçüncü yılını doldurdu. Doktor Pilman, belki hemşehrilerinize bu hususta da birkaç şey söylersiniz!”

“Tam olarak neyi merak ediyorlar? Bildiğiniz gibi ben o sırada Harmont’ta değildim…”

“Doğduğunuz şehrin başka bir gezegendeki üstün bir uygarlığın istilasına uğradığı ortaya çıkınca neler düşündüğünüzü öğrenmek oldukça ilginç olurdu…”

“Doğrusunu söylemek gerekirse, ilkin bunun bir yalan haber olduğunu düşündüm. Bizim bu yaşlı, küçük Harmont’umuzun başına böyle bir şeyin gelebileceği kolay kolay insanın aklına gelmezdi. Gobi, New Foundland ya da başka herhangi bir yer bile Harmont’tan daha uygundu!”

“Ama sonunda inanmanız gerekti.”

“Sonunda, evet.”

“Peki sonra?”

“Ansızın, Harmont ile diğer beş Ziyaret Bölgesinin… affedersiniz, o sırada bunların sadece dördü biliniyordu… bunların çok düzgün bir eğri üzerinde yayıldıklarını fark ettim. Radyanın koordinatlarını hesaplayıp bunları Nature dergisine gönderdim.”

“Peki doğduğunuz şehrin kaderi sizi hiç heyecanlandırmadı mı?”

“Aslında bu sırada Ziyaret’e inanıyordum ama yanan mahallelerle, ihtiyarlarla çocukları seçip mideye indiren canavarlarla, hiçbir surette yaralanmayan yabancılarla son derece kolay yaralanan, zarar gören, ama kesinlikle gözüpek kraliyet tank birlikleri arasındaki kanlı çarpışmalarla ilgili haberler veren panik halindeki muhabirlere inanamıyordum bir türlü.”

“Üstelik haklıydınız. Muhabirlerimizin olayı çok şişirdiklerini hatırlıyoruz… Ancak tekrar bilim alanına dönelim. Pilman radyanının keşfi, Ziyaret’le ilgili bilgilerimize yaptığınız katkılardan ilki, ancak kuşkusuz sonuncusu değildi!”

“İlki ve sonuncusuydu!”

“Ama bu sırada hiç kuşkusuz Ziyaret Bölgelerindeki uluslararası araştırmaları da dikkatle takip ediyor olmalısınız…”

“Evet. Zaman zaman raporları karıştırıyorum.”

“Uluslararası Dünya Dışı Kültürler Enstitüsü’nün raporlarını mı kastediyorsunuz?”

“Evet.”

“Peki sizin görüşünüze göre bu on üç yıl boyunca gerçekleştirilmiş en önemli keşif nedir?”

“Bizatihi ziyaretin kendisi.”

“Anlamadım?”

“Ziyaret, sadece bu on üç yılın değil, insanlığın bütün tarihinin en önemli keşfidir. Bu ziyaretçilerin kim oldukları o kadar önemli değil. Nereden geldikleri, neden geldikleri, ne amaçla böyle kısa süre kaldıkları ve daha sonra nereye gittikleri de önemli değil. Önemli olan, insanlığın bugün kesin olarak bildiği şey: kâinatta yalnız olmadığı. Korkarım Dünya Dışı Kültürler Enstitüsü asla bundan daha köklü bir keşif yapma şansına sahip olamayacak.”

“Bu son derece ilginç, Doktor Pilman ama ben şahsen teknolojik alanda yapılan keşifleri kastetmiştim. Dünyamızdaki bilim ve teknolojinin kullanabileceği keşifler. Zira çok sayıda son derece seçkin bilim insanı Ziyaret Alanlarındaki buluntuların bütün tarihimizi değiştirebilecek türden olduklarını ileri sürüyor.”

“Ancak ben bu görüşün taraftarları arasında bulunmuyorum. Bu buluntular tam olarak neleri kapsıyor bilmiyorum, çünkü uzman değilim.”

“Ne var ki iki yıldır BM Ziyaret Sorunları Komisyonu’nda danışmanlık yapıyorsunuz…”

“Evet. Ama dünya dışı kültürlerin incelenmesiyle hiçbir il-gim bulunmuyor. Ben BM ZSK’de, Ziyaret Bölgelerinin uluslararasılaştırılmasıyla ilgili BM kararlarının uygulanmasının denetlenmesi hususunda meslektaşlarımla birlikte uluslararası kamuoyunun temsilciliğini yürütüyorum. En genel hatlarıyla, Bölge’lerden elde edilen dünya dışı alametlerin Uluslararası Enstitü’den başka yere gitmemesini temin ediyoruz.”

“Yani bu alametlerin peşinde olan başkaları da var?”

“Evet.”

“Herhalde stalkerleri kastediyorsunuz?”

“Bu dediğinizin ne olduğunu bilmiyorum.”

“Biz burada, hayatlarını tehlikeye atarak Bölge’ye sızan ve bulabildikleri her şeyi dışarı çıkaran pervasız gençlere öyle diyoruz. Bu tam anlamıyla yeni bir meslek.”

“Anlıyorum. Hayır, bu bizim uzmanlık alanımızın dışında.”

“Herhalde öyledir! Bu meseleyle polis ilgileniyor. Ancak, sizin uzmanlık alanınıza tam olarak neyin girdiğini öğrenmek ilginç olacaktır, Doktor Pilman…”

“Ziyaret Bölgelerinden sorumsuz kimselerin ve örgütlerin ellerine devamlı surette bir malzeme akışı var. Biz bu akışın sonuçlarıyla ilgileniyoruz.”

“Biraz daha somut konuşmanız mümkün değil mi Doktor?”

“Bence en iyisi sanat hakkında konuşalım. Dinleyicileriniz, benzersiz Gvadi Müller hakkındaki görüşümü merak etmez mi acaba?”

“Ah, elbette! Ama önce bilimle ilgili konuşmamızı tamamlamak isterdim. Gezegenler arası bu alametler bir bilim insanı olarak sizi de cezbetmiyor mu?”

“Nasıl söylesem… Galiba.”

“Demek ki, Harmontluların ünlü hemşehrilerini güzel bir günde, bu şehrin sokaklarında görmelerini umut edebiliriz?”

“İmkânsız değil.”

 

“Uzayda Piknik” – Arkady Strugatsky, Boris Strugatsky‎
Ön Okuma PDF

 

Okuduğunuz için teşekkürler

Fikirlerinizi paylaşmanız bizi çok sevindirir.
Yorum yazarak bizi daha iyi içerikler hazırlamak için destekleyebilirsiniz.

Düşüncelerini Paylaşavatar

Kayıp Dünya

Kayıp Dünya Editörleri tarafından yayınlanmaktadır.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın