İz Sürücü 1
Alex Andreyev
Ormanın Ötesi Rol Yapma Oyunları

İz Sürücü – I

Bu makale, bir masaüstü rol yapma oyununun olan STALKER’ı tanıtmak amacıyla yazılmıştır.

 

“Eğer ganimetle dönersen, bu mucizedir,
Eğer canlı dönersen, bu başarıdır,
Eğer devriye mermileri seni ıskalarsa, bu şanstır,
Ve geriye kalan her şey ise sadece kaderdir.”

 ZİYARET VE BÖLGE

Zone Toulouse - Fransa
Zone Toulouse – Fransa

“Neydi o? Bir göktaşı mı? Bir doğa olayı mı? Yoksa Kozmik çukurun sakinlerinden bir ziyaret mi? Öyle ya da böyle, küçük ülkemiz bir mucizenin doğuşuna şahit oldu: Bölge’nin…Vakit kaybetmeden oraya ordular gönderdik ama geri dönmediler. O zaman, biz de Bölge’yi tellerle, duvarlarla ve hendeklerle çevreledik.”

13 yıl önce, kuzey yarım kürenin 43. paraleli boyunca, kuvvetli ışık ve ses yayan, aniden kitleleri ortadan kaldıran doğaüstü olayların yaşandığı “Ziyaret” isimli olay meydana geldi ve geride fizik kurallarının geçerliliğini yitirdiği yerler ortaya çıktı. Yarattığı fenomen çözülemediği, etkileri de öngörülemediği için bu alanlar kapatıldı. Yaşanan olaya bilim insanlarının yaklaşımı farklıdır. Bu olay, dünya dışı varlıkların iletişime geçme çabasıydı veya yaklaşmakta olan bir uzaylı istilasının habercisi olabilirdi. Belki ziyaretçiler sadece yoldan geçerken uğramış olabilirler ki geride bıraktıkları şeyler mucizeden ziyade bilimin sınırlarını zorlayan çöp yığınlarına daha çok benzemektedir. Kim bilir? Kesin bilinen şey; ziyaretçilerin Kuğu Takımyıldızının en parlak üyesi Deneb’den geldikleri ve geldikleri gibi gittikleridir.

 

ZİYARETTEN SONRA

“Aslında bu sırada Ziyaret’e inanıyordum ama yanan mahallelerle, ihtiyarlarla çocukları seçip mideye indiren canavarlarla, hiçbir surette yaralanmayan yabancılarla son derece kolay yaralanan, zarar gören, ama kesinlikle gözüpek kraliyet tank birlikleri arasındaki kanlı çarpışmalarla ilgili haberler veren panik halindeki muhabirlere inanamıyordum bir türlü.” Uzayda Piknik; S:14 – İthaki Yayınevi, 2018

Felaketten kaçanlar, görünmeyen varlıkların saldırısından, yüksek ses dalgalarıyla parçalanan, ateşle kavrulan kurbanlardan bahsettiler. Hayatta kalanlar, korkunç fiziksel ve zihinsel bozukluklarla ya da metafizikle ilişkilendirilebilecek bir kaderle karşılaştı. Bazıları bir süre sonra  anlam verilemeyen bir içgüdüyle Bölgelere geri dönüp kaybolmayı tercih etti.

Anıtlar. Olağanüstü kuvvetli anomali alanları.
Anıtlar. Olağanüstü kuvvetli anomali alanları.

“Üç mahallenin sakinleri kör oldu. Şimdi oralara birinci ve ikinci körlük bölgesi falan diyoruz. Tamamen kör olmadılar aslına bakarsanız, bir nevi gece körlüğünden muzdaripler. Buna herhangi bir patlama neden olmadı dediler. Bir sürü patlama olmuştu ama yüksek sesten kör olduklarını söylediler. Doktorlar böyle bir şeyin imkansız olduğunu, ne yaşandığını iyice hatırlamaya çalışmalarını söylemiş. Ama onlar, kendilerini kör eden şeyin şiddetli gök gürültüsü olduğunda ısrar etmiş. Ha bu arada, o gök gürültüsünü başka kimse duymamış.” Uzayda Piknik, S:24 – Nirengi Kitap, 2012

Bölgeleri çevreleyen şehirler; faciadan kaçanlar ile toplum tarafından dışlanan, Ziyaretin izlerini taşıyan mültecilere sığınak oldu. Fakat zamanla bu olayı incelemek için kurulan ve yozlaşan Enstitünün de açık hava laboratuvarlarına dönüştüler. Bölgeler, çevrelerinde kendi bozuk sosyal ve ekonomik yapılarını da oluşturdu. UFO meraklılarının, Ziyaretle birlikte ortaya çıkan tarikatların, koleksiyoncuların, kaçakçıların, yeraltı örgütlerinin, silah üreticilerinin ve maceraperestlerin meskeni haline geldi. Lüks otellerse Bölge manzarası turlarına katılmaya can atan turistlerin ya da Bölgeden gelen ganimetlerin peşindeki zenginlerin gözde mekânlarına dönüştü.

Bölgeler, tehlikeleriyle birlikte Ziyaretten kalan ve birçok doğaüstü niteliğe sahip cisime de ev sahipliği yapmaktadır. Bazıları taşıyıcısını hastalıklara karşı korurken bazılarınınsa toplu katliam silahı olarak kullanılabileceğine dair söylentiler vardır. Fakat tamamının tam olarak ne işe yaradıkları hala çözülebilmiş değildir. Fiyatlarıysa karaborsada sizi bir gecede zengin edebilir.

Bölgeler, sosyal medya fenomeni olma heveslileri için uygun olmayabilir.
Bölgeler, sosyal medya fenomeni olma heveslileri için uygun olmayabilir.

“Öncelikle, onlar ceset değil. İskeletler ve cansız mankenler üzerinde yeniden oluşturulmuş mulajlar. Bizim mulajların acayip bir özelliği var; otonom yaşam becerisi. Mesela, vücutlarının ayrı bir bölümünü kesersen, kesilen parça yaşamaya devam eder.” Uzayda Piknik, S:126 – Nirengi Kitap, 2012

Ziyaret olayı, etki alanı içerisinde sadece fizik kanunlarını geçersiz kılmadı. Aynı zamanda tabiatı da etkiledi. İz sürücüler Bölge içerisinde bu tehlikeli anormalliklerle sık sık karşılaşmaktadır. Hemen hemen hiçbirinde canlı olup olmadıklarına ilişkin net bir bulgu yoktur. Tehlikeleri sebebiyle yeterli bilimsel inceleme de yapılamamıştır. Dolayısıyla çoğunun literatürde bir ismi bile bulunmaz ama İz Sürücülerin kendi aralarında verdikleri, daha çok argo denilebilecek isimleriyle bilinirler.

 

İZ SÜRÜCÜ

“…veya, örneğin, Bölge’nin mutajen etkisi” diye araya girdi Valentine. Gözlüğünü çıkarıp, siyah renkli miyop gözlerini Noonan’a dikti. “Bölge’de yeterince zaman geçiren herkes, hem fenotip hem de genotip değişikliğe uğrar. İz sürücülerin ne biçim çocukları olduğunu da, iz sürücülerin başına ne geldiğini de biliyorsun. Neden? Mutasyon faktörü nerede? Bölge’de radyasyon yok. Bölge’deki hava ve toprak kendine has kimyasal yapıya sahip olduğu halde hiç mutasyon tehlikesi arz etmiyor. Bu şartlar altında ne yapmam lazım? Büyüye mi inanayım? Nazara mı?” Uzayda Piknik, S:126 – Nirengi Kitap,

Stalker: the SciFi Roleplaying Game, Arkady ve Boris Strugatsky’nin 1971’de yazdığı Roadside Picnic (Türkçe’ye Uzayda Piknik ismiyle çevrilmiştir) isimli romanından yola çıkılarak hazırlanmış rol yapma oyunudur. Bilimkurgu meraklılarının aklına ilk gelen; Andrei Tarkovski’nin 1979 yapımı Stalker adlı filmi olup filmin senaryosu da aynı romandan esinlenerek yazılmıştır. İz Sürücü, Bölgelere girme cesaretini gösteren ve canlı olarak dönmeye başarabilen yağmacıların öyküsüdür. Onlar, hiçbir özel gücü olmayan, tek amaçları Bölgede buldukları ganimetleri karaborsada iyi bir fiyata satıp kendi hayatlarını ve varsa ailelerinin hayatlarını idame ettirmeye çalışan, bunun karşılığında Bölge’nin doğaüstü olumsuz etkilerini üzerlerinde taşıyan pragmatist insanlardır. Bilimkurgu-gerilim konseptinde hazırlanmış oyunda karakterlerin hayat deneyimleri, dikkatleri ve keskin duyuları sahip olmaları gereken yegâne niteliklerdir.

Oyun, Strugatsky kardeşlerin notlarından yola çıkarak hazırlayan Ville Vuroela tarafından Finlandinya’da 2008 senesinde yayımlanmıştır. 2011 yılında İngilizce’ye çevrilmiştir. Kitap iki ana bölüme ayrılmıştır. İlk kısım oyuncular için, ikinci kısımsa oyun yöneticileri için detaylı bilgiler içermektedir. Oyuncunun öykünün akışına göre aldığı kararların ve gerçekleştirdiği eylemlerin başarısına oyun yöneticisiyle birlikte değerlendirerek karar verdiği flow (akış) isimli kendine has bir sistemi bulunmaktadır. Olay örgüsü içinde gerçekleştirilen hareketlerin oyuncuyla derinlemesine konuşup mutabakata varılıp sonuçlandırılması şeklinde zar ya da diğer olasılık faktörlerinin kullanılmadığı bu sistem, birden fazla oyuncuyla oynandığında oyun akışında yavaşlatlık yarattığı için pek tercih edilmeyebilir. Fakat kitap bir rol yapma oyunu kitabı olmaktan ziyade referans aldığı roman için bir kılavuz niteliğinde yazıldığından, genel olarak kullanılan herhangi bir sisteme rahat uyarlanabilir. Karakterler, Zindelik, Dikkat/Algı, Zihin, İrade, Karizma, Eğitim, Teknik ve Bölge olmak üzere sekiz temel nitelik ve her temel niteliğin altında bulunan onar adet beceri üzerinden eylemlerini gerçekleştirmektedir.

Bölge’ye olan yolculuğumuz devam edecek.

“HERKESE MUTLULUK, BEDAVA, MEMNUN KALMADAN GİDEN OLMAYACAK”

Resimler:
JUKKA RAJANIEMI
TUOMO VEIJANEN
JANI HÄMÄLÄINEN
HANS ZENJUGA

Okuduğunuz için teşekkürler

Fikirlerinizi paylaşmanız bizi çok sevindirir.
Yorum yazarak bizi daha iyi içerikler hazırlamak için destekleyebilirsiniz.

Düşüncelerini Paylaşavatar

İlker BOZDEMİR

Karadeniz'de doğdu, İç Anadolu'da büyüdü, Marmara'da yaşıyor. Mesleğinin ördüğü boğucu duvarlar arasında bulduğu çatlaklardan kaçıp ya tabiata sığınıp kamp yaparak ya da zarları yanındaysa GM'lik yaparak nefes almaya çalışıyor. Hayatın bir gerçeği ne yazık ki her şeyin sonunda kürkçü dükkanına geri dönüyor. Fakat bir sonraki kaçış için çatlaklar aramaya devam ediyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

  • Selamlar İlker abi. Ben İz sürücüyü – stalkerı izlemedim ama duydum. Oyunu nasıl oluyor – keyifli mi?? Önce filmi izlemelimiyim veya kitabını okumam şart mı? Kitap tanıtımını da okudum burada. Almayı düşünüyorum. Oyun için tavsiye ediyor musunuz?

  • Merhaba Engin. Benim önerim; önce romanı okumak, ardından filmi izlemek olacaktır. Eğer hikaye odaklı rol yapma oyunlarını da seviyorsan oyunu da tavsiye ederim.

Son Yazılarımız

44. Sayı Spotify’da

44. Sayı Spotify'da