Duyuru

KAYIP DÜNYA 10 YAŞINDA

Bugün 1 Mayıs 2011, Kayıp Dünya’nın ilk sayısını çıkaralı tam 10 yıl olmuş.

6 Nisan 2001’de Ankara – Orta Dünya Cafe’de, 2 arkadaşımla birlikte kardeşimin doğum günü için buluşmuş sohbet ediyorduk. Geylani Özçubukçu, İlker Bozdemir ve kardeşim Tuğrul. Zaten bir bilimkurgu sitesi yönetmekteydim ama arkadaşlarımla, daha büyük bir kitleye hizmet sunacak bir şeyler yapabilir miyiz, gruplara ve severek ilgilendiğimiz fantastik edebiyata bir şeyler katabilir miyiz diye konuşuyorduk. İsmini hatırlamadığım bir sitenin pano ilanını görünce ampul yandı; eşsiz bir site yapacaktık. Makaleler ve Hikayeler yayınlayıp herkesle paylaşacaktık.

Düşüncelerimiz ilerledi, isteyen yazabilsin bu sitede, ama düzen olsun dedik.

Madem ciddi bir işe kalkışıyoruz, yazılacaklar internette sonsuzlaşacak, o zaman kaliteli yazmalı – yazdırmalıyız dedik. Dil bilgisi ve yazı içerikleri iyi olmalıydı. İyi yetmezdi, mükemmel olmalıydı, çünkü ortalıkta benzeri yoktu aklımızdaki işin.

Birkaç gün sonra Geylani’nin evinde bilgisayar başında sitemiz için domain adlarını deniyor. Neler müsait, nasıl bir imaj olmalı diye tartışırken bulduk kendimizi. Onlarca denemeden sonra yorulup ara verdiğimizde  Arthur Conan Doyle’un çok sevdiğim kitabı Kayıp Dünya’yı hatırladım. Bilmeyenler için hatırlatayım, Doyle’un kitabı Dinozorlar hakkında yazılmış ilk roman’dı ve aynı isim o dönem çok sevdiğimiz Jurassic Park 2’nin de çıkış ismiydi. Denedik ve müsaitti! Hem de sitenin yayın anlayışına da uygundu. Sitemizin ismi belli olmuştu artık: Kayıp Dünya.

KD ilk aylarda 15 günde bir yeni yazılar yayınlayan bir yapıyı kabul etti. Zaten, yazılacak yüzlerce konumuz vardı. Yazmak isteyenler “bana bir konu verin, yazayım” diyor, bu girişimin heyecanını bizle paylaşıyordu. Yaz aylarında yazılarımız azalmaya ve istediğimiz kalitede gelmemeye başlayınca bir karar aldık ve aylık yayın düzenine geçmeye karar verdik. Böylece hem yazarlarımız ayda 1 – kaliteli yazı yazabilecek, hem de dergicilik düzenine bir adım daha yaklaşmış olacaktık.

Geçen 10 yıla şöyle bir bakınca KD’nin pek çok özellik açıp kapadığını görebilir eski takipçiler. Forumlar, resim galerileri, sohbet odaları, ödüllü yarışmaları, amatör yazarlar için yazarlık dersleri -ki bu dersler hem sınıf ortamında hem sitede tefrikalar halinde yayınlanmıştı-, 3 ilde yapılan toplantılar belki şimdi aklıma gelmeyen başka etkinlikler 🙂

Geçen zamanla birlikte internet de değişti, yayın anlayışları da. Kayıp Dünya bugün -bildiğiniz gibi- yazıların değerlendirmesini takip eden günlerde hemen yayına verildiği, daha sonra da aylık pdf dosyalarda topanan bir e-dergicilik mantığını uyguluyor. Dünya ve internetle birlikte Kayıp Dünyamız da bu değişime ayak uyduruyor ve her gün yeni okurlar – yazarlar ve yazar adayları kazanıyor.

Kayıp Dünya sizsiniz, bu satırları okuyan siz okurlar, yazarlar Kayıp Dünya halkısınız dostlar. Bu büyük ailenin bir ferdi olmaktan ben de büyük mutluluk ve keyif duyuyorum.

İyi ki doğdun Kayıp Dünyamız,

Altuğ Gürkaynak
Kayıp Dünya Editörü

Okuduğunuz için teşekkürler

Fikirlerinizi paylaşmanız bizi çok sevindirir.
Yorum yazarak bizi daha iyi içerikler hazırlamak için destekleyebilirsiniz.

Düşüncelerini PaylaşKonular
avatar

Kayıp Dünya

Kayıp Dünya Editörleri tarafından yayınlanmaktadır.

9 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Son Yazılarımız

44. Sayı Spotify’da

44. Sayı Spotify'da