İnceleme Makale

ILGANA

Ilgana; Çağdaş Bir Dede Korkut Öyküsü.

Ilgana, Türk ve Anadolu kültürleriyle mitolojilerinden esinlenilerek yaratılmış hayali bir destan dünyası. Alışılagelmiş Avrupa tarihi ve mitolojileri kökenli masalların yerine, Ege Denizi’nin doğusunda kalan toprakların kendi öykülerini, değer yargılarını ve tarih algılayışlarını ortaya koymayı amaçlıyor.

Ilgana, doğayla uyum içinde bulunan, basit yaşamlar süren ve doğa ruhlarıyla işbirliği içinde yaşayan konargöçerlerin, toprağın yaşam gücünü emerek güç kazanan kötü niyetli kentli büyücülere karşı verdikleri bitmek bilmez mücadeleyi konu alıyor. Kentlilerin tersine, tüm yeryüzünü kendi sorumluluklarında gören konargöçer Sürekler, çok zor durumlarda kalmak pahasına da olsa, bu mücadeleye Ilgana topraklarından başlıyorlar.

Özgür Özol tarafından kaleme alınan “Ilgana” romanı, destanın ilk ürünü olarak sunuldu. Kapsamlı ve heyecanlı bir destan olan Ilgana’nın farklı ürünlerinin de zaman içinde sunulması planlanıyor.

Bu toprakta yarın yoktur. Ara sıra dün tekrar eder o kadar…

Kapak resmini büyük boyda görmek için tıklayınız

Ilgana, tütüyordu. Toprağın ve insanların yaşam gücü, büyücü rahiplerin yönettiği kentlere çekiliyor, geride uğursuz bir sis bırakıyordu. Bu duruma son vermek isteyen Sürekler, yüz yılı aşkın süredir kentlere karşı savaş veriyor ama kaybediyorlardı. Kamların tüm çabalarına karşın, uzun yıllardır atalarından destek göremeyen konargöçerler, her çatışmayla birlikte umutlarını da kaybediyor, geleneklerinden vazgeçmek ve aşağılanmak pahasına kentlere sığınıyorlardı. İki taraf son bir savaşa doğru sürüklenirken, düşlerinin peşinden giden genç bir kam çırağının yüz yıldır süregelen bu zulme son verebileceğini henüz kimse bilmiyordu. Kendisi bile…

Çağdaş Türk mitolojisinin başlangıcını oluşturacak olan Ilgana’da; yarının olmadığı, sadece ara sıra dünün tekrarlandığı topraklarda, doğru ile yanlışın, doğa ile kentin, doğu ile batının çatışmaları arasında kam adayı Sungur’un ve ona destek olan yoldaşlarının kahramanlıklarına tanık olacaksınız. Kurtarıcı şövalyelere, sihirli değnekli büyücülere, at üstünde yaşayan konargöçer vahşilere dair tüm ezberlerinizi değiştirecek, pek alışık olmasanız da çok tanıdık olduğunuz kavramlarla bezeli bu destanı bir solukta okuyacaksınız.

Özgür Özol

1972 yılında İstanbul’da doğdu. 1990’lı yıllarda İstanbul Efsaneleri ve Umut Tarlaları gibi, Türkiye’de üretilmiş ilk bilgisayar oyunu projelerinin yapımcılığını, programcılığını ve senaristliğini yaptı.

1997-2004 yılları arasında edebiyat, kurgu ve oyun meraklılarının buluşma noktası olan SiHiR Kitabevi ve Kafe’yi kurup yönettiği yıllarda, edebi hayal dünyaları yaratmak üzerine çalıştı ve bu konuda çeşitli yerlerde konuşmacı olarak yer aldı.

2004 yılından itibaren, Türk kültür ve tarihinden türetilmiş, çağdaş sunum niteliğine sahip masal dünyalarının düşünsel tasarımına ve bunu sağlayabilecek bir altyapının kurulmasına yöneldi.

Mimar Sinan Üniversitesi Tarih bölümü mezunu olan yazar, MSGSÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde İslam öncesi Türk Tarihi üzerine yüksek lisans çalışması yapmakta, Orta Asya bozkır kültürlerinin ortak mitolojik özelliklerini araştırmakta, bir yandan da kertme yayını nerede unuttuğunu anımsamaya çabalamaktadır.

Çağdaş Türk mitolojisinin birinci adımı olmayı amaçlayan Ilgana, yazarın ilk uzun soluklu eseri.

SAGU Rol Yapma Oyunu

Kendi Ilgana destanınızı kendiniz yazın!

Geçmişin gelecekle iç içe geçtiği, bitmeyen savaşın göğün katlarından yeraltının karanlık dehlizlerine kadar sindiği, kentlerin doğayı da, yaşamı da sülük gibi emdiği toprakların insanları, onları kurtaracak olan yeni kahramanları bekliyor!

SAGU, farklı yaş gruplarından insanların Ilgana dünyasında oynayabilecekleri bir rol yapma oyunu. Ilgana destanını seven ve ilgilenen herkesle birlikte, yıllardır süregelen rol yapma oyunlarının dışında, daha “bizden” bir seçenek arayanlara da, kertme yayı ve kertme tayı ile yiğit bir Sürek alpını, yersulardan el alan gizemli bir kamı ve Ilgana’ya özgü daha nice karakteri, soluk kesen serüvenlerde canlandırma olanağı sağlıyor.

Ilgana’da kendi kahramanınızı yaratmak için, yalnızca SAGU Kural Kitabına, bir avuç tavla zarına ve kağıt-kaleme gerek duyacaksınız.

Bağlantılar:

Ilgana’nın web adresi: http://www.ilgana.com

Satın almak için: Kitapyurdu, D&R

Ön okuma için: Resif Kitap – Ilgana

Facebook sayfası: http://www.facebook.com/pages/Ilgana/163471647018485

Okuduğunuz için teşekkürler

Fikirlerinizi paylaşmanız bizi çok sevindirir.
Yorum yazarak bizi daha iyi içerikler hazırlamak için destekleyebilirsiniz.

Düşüncelerini Paylaşavatar

Kayıp Dünya

Kayıp Dünya Editörleri tarafından yayınlanmaktadır.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Son Yazılarımız

44. Sayı Spotify’da

44. Sayı Spotify'da