Fantastik Makale

NETHERIL: KARSUS’UN ŞEHRİ

Forgotten Realms’ın göz bebekleri:
Netheril yada Arcane Age:

2) Karsus’un Şehri:

Uçan şehirler yani Enclaveler Netherilin simgesiydi. Bunun nedeni ise bu şehirlerin uçurulması için gereken büyünün gücüydü, çünkü bu şehirler bir dağ kadar ağırdı. Bu uçan şehirlerden hiç biri Karsus’un şehirinden daha büyük ve haşmetli değildi. Karsus’un şehiri Netherilin ilk uçan şehiri değildi, bu onur Netheril’in babası sayılan Ioulaum’un şehrine aitti.

İlk olarak bu şehirde iki çeşit “Mythallar” bulunmaktaydı. Bu “Mythallar” şehir içerisinde bulunan bütün güçsüz büyülü eşyaları( Quasimagical Items) basliyordu bu “Mythallar” sayesinde bu eşyaların ömrü uzuyor ve yapan büyücünün ömrünün kısalmasına engel oluyordu. “Mythallar” öncesi dönemlerde büyülü eşya yapmak isteyen büyücülerın sağlığı bozuluyordu ve neticede ömrüleri kısalıyordu.İkinci “Mythallar” ise şehrin yerçekimini ve büyüsel lüksleri besliyordu. Bu şehirin büyük olmasının en büyük nedenlerinden bir ise başbüyücü Karsus’un dönemin en büyük büyücüsü olmasıydı. Netheril de büyücülere “Arcanist” denmekteydi. Hatta o kadar güçlenmişlerdiki Netheril halkının gözünde başbüyücü Ioulaum’dan daha sevilir olmuştu.

Şehirin Mimarisi: Dünyanın en iyi mimarları tarafından yapılan binalar fizik ve yer çekimi yasalarına uyarak yapıldı. Bu binalar mermer, granit ve Netheril içinden toplanan maddelerle yapıldı. Büyünün yardımı ile şehirin yapılma süresi 10 yılı geçmişti.

Yerçekimini sağlamak için büyüler ile desteklendi hatta o kadar büyü yapılmıştı ki, bazı duvarlara farklı yerçekim bölgeleri yüklenmişti. Ama bunun en önemli nedeni yer çekimi yüzünden insanların şehirden düşmemesiydi.

Yapılan binaların bir kısmı Netherilin en büyük büyücü kolejlerini ve üniversitelerini oluşturdu.

Kanunlar ve Düzen: Bütün Uçan şehirlerde olduğu gibi Karsus’un Şehirinde de Karsus’un kanunları geçiyordu. Karsus’un kendisi kanunlarla pek uğraşmıyordu onun yerine yardımcıları bakıyordu. Özellikler Netherilin son günlerinde sadece büyü araştırmaları ile ilgilendiği için onunla görüşmeye gelenler uzun bir süre beklemeye giriyorlardı. Kanunlar ise büyü ve büyücüleri korumak üzerineydi. Büyü çalmak yada büyücü oldürmek en büyük suçlardan biriydi. Bir de bunlar kadar büyük diğer bir suç ise hayvan öldürmekti. Büyücüler genelde hayvanlarını (Familiar) ölümüne çok sinirleniyorlardı. Genelde cezalar büyü ile veriliyordu. Büyü ile öldürmeden suçluyu bir av hayvanına dönüştürüp avlanmasına kadar gidiyordu.

3) Karsus ve Netheril’in Çöküşü:

Doğum-Ölüm: 3163-3520
Alignment: Chaotic Neutral
Class: 41 seviye Büyücü (Arcanist, Mentalist)
Hit Points: 74
Str 19; Dex 13; Con 19; Int 22; Wis 19; Chr 15
(not: Yukarı bulunan değerler AD&D Second Edition Kuralarına göredir.)

Karsus’un Şehiri dışında Karsus’un anıldığı başka bir şey daha vardır. Bu Netherilin sonunu hazırlayan “Karsus Avatar” büyüsüdür. Doğumu karanlık çağın başlangıcı ölümü ise Netherilin yok edilişini gösterir. Netheril’deki yaygın bir büyücü inanışa göre tanrıların sadece çok güçlü büyüler ile uğraşan ölümlüler olduğuna inanılırdı. Bu inanıştan dolayı büyücüler tanrılara inanmazlar ve onlardan gelen yardımı geri çeviridiler. Netheril çağınından sonra büyü tanrıçası Mystra ölümlülere 12 ve 11’inci seviye büyüleri yasaklamıştır. Bunun en büyük nedeni ise Karsus’un 3400 yılı başında başlamış olduğu 12’inci seviye “Karsus Avatar” büyüsüdür. Bu büyü ile bir ölümlü bir tanrının bütün gücünü kendine aktarabiliyordu.

Bu yalnış anlama 2000 yıl sonra tanrıların tanrısı olan AO tarafından düzeltildi. Bunun anlaşılmasıda genel Netheril düşüşü ile benzer şekilde oldu. Felaketler ve Acı.

Karsus kendine olağan üstü bir güveni olan bir adamdı. Yaptığından hiç kimse onu caydıramazdı. Bu megolamanyası onu “Karsus Avatar” büyüsü ve Karsus’un şehirine sahip olmasına neden oldu.

Büyük güçler büyük sorumluklar yükler sözünden Karsus payını almamıştı. Bir an neşeli ve mutlu, bir an zalim ve acımasız olabiliyordu. Onun bu deliliği belkide Netheril’in sonunu hazırlayan şey olmuştur. Bunun örnekleri ise “Karsus Avatar” büyüsünü araştırken yaptığı deneylerde neredeyse şehrin yok olmasına neden olmasıydı.

Son yıllarında iyice içine kapalı biri olmuş ve hiç kimse ile görüşmez olmuştu. “Karsus Avatar” büyüsünü yaptıktan sonra bir tanrı seçti. Bu tanrı eğer başka bir tanrı olsaydı Netheril yok olmayabilirdi. seçtiği tanrı tanrıça Mystryl di. Mystryl büyünün ve büyüye gücünü veren “Weave” in tanrıçasıydı diğer öteki güçlerinin yanında. “Weave” büyünün en saf ve işlenmemiş haline demir.

Büyü çok başarılı olmuştu Mystryl’in bütün gücü Karsus’a geçmişti ve “Weave” yok oldu. Bunun neticesinde büyüde yok oldu beklemediği birşey oldu “Mythallar” artık şehirlerin uçmasına yarayacak gücü vermiyordu ve felaket başaldı. Şehirler düşmeye başladı Karsus ise yeni bir tanrı olarak kendi yarattığı büyü ve yarattığı şehir ile ölüme gitti ve o gün ölen yüz binlerin arasına katıldı. Mystryl kendini son gücü ile reinkarnasyon etti ve Mystra olarak doğdu. Gücünü toplar toplamaz düşmekte olan uçan şehirleri kurtarmaya çalıştı ancak 3 şehir kurtuldu. Bu şehirlerin adları Anauria, Asram ve Hlondath’dı. Bunu sonucunda görülen birşey var; ‘büyük güçler büyük sorumluklar yükler’. Bu dünyada hiç kimsenin yaptığı şeylerin diğerleri üzerindeki etkisini düşünmeden yapmaması gerekir.

Netheril ile ilgli sorunuz olursa lütfen sormaktan kaçınmayın.
Bir sonraki yazım Netheril’de büyü olacaktır.

Okuduğunuz için teşekkürler

Fikirlerinizi paylaşmanız bizi çok sevindirir.
Yorum yazarak bizi daha iyi içerikler hazırlamak için destekleyebilirsiniz.

Düşüncelerini Paylaşavatar

Geylani ÖZÇUBUKÇU

Henüz Kişisel tanıtımını girmemiş.

Yorum Yapılmamış

Yorum yazmak için tıklayın

Son Yazılarımız

44. Sayı Spotify’da

44. Sayı Spotify'da