Mary Robinette Kowal
İnceleme Makale Yazar İncelemeleri

Mary Robinette Kowal: Tek Romanıyla Hugo, Nebula ve Locus Ödüllerini Kazanmış Ender Bir Yazar

Mary Robinette Kowal, 1969 doğumlu Amerikalı fantazya/bilimkurgu yazarı, profesyonel kukla oynatıcısı ve seslendirme sanatçısı. Kendisi daha çok Lady Astronaut of Mars Serisi  ve tarihi fantastik romanları ile tanınsa da kukla oynatıcılığı ve seslendirme alanlarında da oldukça başarılı.

Kowal, profesyonel olarak çalıştığı üç alanda da bir çok ödüle sahip. Kitapları ile, 2008 yılında “en iyi yeni yazar” dalında kazandığı John W. Campell ödülünden bu yana çok sayıda ödül kazandı.

Kowal’ın ilk eserleri 2010-2015 yılları arasında çıkan beş kitaplık The Glamourist Histories Serisi, tarihi-fantazya romanları olarak tanımlanabilir. Zaten yazarın kendisi de bu seriyi “Jane Austen’in sihirli versiyonu” olarak tanıtıyor. 2016 yılında basılan Ghost Talkers’ı ise hayalet, medyumlar, casus araç gereçleri gibi öğelerle donatılmış bir birinci dünya savaşı hikayesi olarak tanımlamış. Kısacası bu seride tarihi mekanları fantezi öğelerle harmanlayarak sürükleyici hikayeler ortaya çıkarmış.

2011 yılında, Asimov’s Science Fiction dergisinde yayınlanan “For want of a Nail” adlı hikaye ile en iyi kısa hikaye dalında Hugo Ödülü kazandı.

Kaynak: https://www.goodreads.com/book/show/11663204-for-want-of-a-nail

Mary Robinette Kowal - Lady Astronaut of Mars Serisi
Mary Robinette Kowal – Lady Astronaut of Mars Serisi

Lady Astronaut of Mars Serisi ise, şimdilik iki kitaptan oluşuyor. 2012 yılında yayınlanan “The Lady Astronaut of Mars”, en iyi kısa roman dalında Hugo ödülü almış, 2018 yılında yayınlanan “The Calculating Stars” ise, aynı yıl içerisinde Hugo (En İyi Roman), Nebula (En İyi Roman) ve Locus (En İyi Bilimkurgu Romanı) ödüllerini kazanmış. Bunu gerçekleştirebilmiş sadece on sekiz roman var.

Kowal’ın kitapları henüz Türkçe’ye çevirilmedi. Sabırsızlıkla bekliyoruz. Yazar, Reddit, Goodreads, kendi web sitesi gibi platformlarda takipçilerinden gelen soruları cevaplarken, yazar adaylarına da oldukça yol gösterici tavsiyelerde bulunuyor. Yazarın kısa bilimkurgu hikayeleri yazma konusunda verdiği bir semineri şuradan izleyebilirsiniz (44 dk.):


Video penceresinin sağ alt tarafından altyazıları açabilirsiniz.

Kowal, okuyacaklara ufak bir not: bir röportajında her romanında bir Doctor Who cameo’su olduğu ipucunu vermiş, bulması da size kalmış.

Kukla ve Ses Sanatçısı

Son olarak; kukla oynatıcılığı ile de bir çok ödül alan yazar, UNIMA-USA (Uluslararası kukla birliği-Birleşik Devletler Şubesi) tarafından verilen mükemmellik ödülünün de sahibi. Bu ödül, ABD’de bir kukla oynatıcısınının alabileceği en yüksek ödül olarak biliniyor. Lazy Town adlı çocuklara yönelik müzikli şovda da kukla oynatıcısı olarak rol almış yazarın bir IMDB sayfası dahi var: (https://www.imdb.com/name/nm1708885/).

Ses sanatçısı olarak podcast kanalı ve kitap seslendirmeleri yapıyor. Kowal, Hugo ödüllü podcast: Writing Excuses’da da yer almakta olup ses sanatçısı olarak of SAG/AFTRA (Amerikan Televizyon ve Radyo Sanatçıları Federasyonu) üyesi ve çeşitli yazarların ve kendi kitaplarının sesli-kitap versiyonlarını seslendirmiş.

Kaynaklar:
http://maryrobinettekowal.com/
https://www.imdb.com/name/nm1708885/
https://en.wikipedia.org/wiki/Mary_Robinette_Kowal
https://www.goodreads.com/author/show/2868678.Mary_Robinette_Kowal

 

Okuduğunuz için teşekkürler

Fikirlerinizi paylaşmanız bizi çok sevindirir.
Yorum yazarak bizi daha iyi içerikler hazırlamak için destekleyebilirsiniz.

Düşüncelerini Paylaşavatar

Fatmagül Bolat

1981 doğumluyum. Peyzaj Mimarıyım. Her zaman bilimkurguya ilgim olsa da dönüm noktası, Tübitak Kaçkarlar Doğa Eğitiminden Doğa Felsefesi Dersini veren Prof.Dr. İhsan Fazlıoğlu'nun bana "Mutlaka Asimov okumalısın" tavsiyesi oldu. Arada bilimkurgu öyküleri de yazıyorum.

9 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

  • Merhaba. Ben bu yazarın ismini hiç duymamıştım. Ama bu kadar çok ödülü almış kitapların hala nasıl çevrilmediğini anlamıyorum. İngilizcem çok iyi değil. Ama merak ettim bu tanıtım yazısından sonra. Beni (bizi) kendisiyle tanıştırdığınız için teşekkür ederim :))))

  • Ismi hemen hatirladim zira daha yenilerde scribd.com üzerinden Seanan McGuire’in October Daye serisinden üc kitap seslendirmesini dinledim. Gercekten basarili bir seslendirmeci. Yazar oldugunu bilmiyordum. Bir ara kitaplarina da bakmaliyim.

  • Bu 3 ödülü de hakkeden bir yazar hala neden çevrilmez anlamadım. Kalemine sağlık Fatmagül 🙂 Bizi daha nice yazarlarla tanıştırmanı umuyorum 🙂 Teşekkürler.

  • Fatmagül hanım, o kısa öyküsünü bulamıyorum. Kısa öyküler yurt dışında kitaplaştırılarak mı satılıyor acaba? Eğer değilse burada yayınlama şansı olur mu? (Türkçe olarak)

  • Merhaba Sevinç, yorumun için teşekkür ederim. Ben de yakın zamanda Mary Robinette Kowal kitaplarının Türkçe’ye çevrilmesini umuyorum.

  • Yorumun için teşekkür ederim Melissa, ben seslendirmeci yönünü bilmiyordum ama araştırdıkça dediğin gibi o alanda da çok başarılı olduğunu gördüm.

Son Yazılarımız

44. Sayı Spotify’da

44. Sayı Spotify'da