Bilimkurgu Bilimkurgu Hikaye Hikayeler

Ganymede’den Sevgilerle

– Bu kısa hikaye Enginlik (The Expanse) evreninde geçmektedir.

 

Tarım ve gıda teknolojileri, tüm güneş sisteminin gıda ambarı olan Ganymede’de, güneş aynaları sayesinde, patlama yaşıyordu. 

Dünya ile inatlaşan Mars Kongresel Cumhuriyeti’nde ise tam tersi bir durum söz konusuydu. Gıda – özellikle et ürünleri – kara borsaya düşmüştü. Zaten Dünya – Mars geriliminin ilk ateşleyicisi de Birleşmiş Milletler’in koyduğu ambargo olmuştu.

Mars yönetiminden ayrılan sivillerin Hellas Planitia’da oluşturdukları yeni alt-kolonide ise işler çok daha kötü durumdaydı. 200 yıl önce Afrika’da yaşanan sefaletin kendini yine politik sebeplerle göstermesi ne acıydı. Yalnız bu kez başka bir gezegende. Her gün onlarca çocuğun öldüğü bu yeni yerleşim, adeta bir ümitsizlik ve isyan çorbasıydı.

O sabah gökyüzünden gümbürtülerle inen dev gemi önce kolonicilerin kâbusu olmuştu. Ağlayanlar, kaçışanlar…

Hükümet bizi yok etmeye geldi! Canınızı kurtarın!” 

Yaşanan kaos, gemi inip de tozlar dağıldığında son buldu. Dev geminin yanındaki hangardan, boyunlarındaki, metal tasmalarla dışarı sürülmekte olan dinozorlara baka-kalmıştı halk. 

Görevlilerden biri elinde megafonla öne çıkıp halka elindeki kağıttan bir şeyler okudu. Sevinç çığlıkları durduğunda tekrar ediyordu: “... ve bu dinozor boyunda tavuklar, gıda kolonilerinin teknolojik zaferidir. GDO’lu Tavuklarımız tamamen sağlıklıdır ve yumurtaları için de hiç bir ek ödeme talep edilmeyecektir. İster yiyin, ister çoğaltın. Ganymede’den sevgilerle!”

Okuduğunuz için teşekkürler

Fikirlerinizi paylaşmanız bizi çok sevindirir.
Yorum yazarak bizi daha iyi içerikler hazırlamak için destekleyebilirsiniz.

Düşüncelerini Paylaş



avatar

Altuğ GÜRKAYNAK

Kayıp Dünya'nın kurucu Editör'ü. Ara sıra Hikâyeler yazıyor.

Yorum Yapılmamış

Yorum yazmak için tıklayın

Son Yazılarımız

44. Sayı Spotify’da

44. Sayı Spotify'da