Fantastik Makale

ZHENTIL KEEP YA DA ZHENTARIM

Her dünyada olduğu gibi Forgotten Realms’ında kötüleri vardır. Bu kötüler her zaman aynıdır. Amaçları genelde dünayayı yok etmek yada ele geçirmek ile sınırlıdır. Forgotten Realms da da bir çok kötü bu ideaoljiler peşinde koşmuşlar ve koşmaktadırlar. Zhentil Keep ise bu kötülerden biraz farklıdır. Ne onlar kadar ideoljis nede onlar kadar aceleci değiller.

Zhentil Keep:

Geçmişi:
Zhentil Keep ilk kurulduğu yıllarda kuzeydeki bir yerleşimden farklı değildi. O zamanlar adı Zhentil Keep bile değildi.Flostern’s Hold adı ile bu yerleşim şehirleşmeye başladı. Şehir bugün de yöneten bir tüccarlar konseyi bulunmaktaydı.bu konsey oniki lorddan oluşmaktaydı. Uzun yıllar bu şehir kendi iç sorunları ile uğraşan bir şehirden başka birşey değildi. Herşey Zhentar adlı bir büyücünün bu konseye girmesine kadar normal gidiyordu. Altı tane lord gizemli bir şekilde ölü bulunda ve Zhentar o ölenlerin yerlerine kendi atamalar yaptı. Ve şehire Bane dinini getirdiler. Bane ihanetin, zalimliğin ve zorbalığın tanrısıydı. Öteki altı lord itraz ettiler çünkü Bane dinini ticareti baltalayacağını inanıyorlardı. Zhentar öteki lordları ikna etmeye çalıştı ve bir tartışma sırasında altı lorddan Elephstron ile Zhentar birbirlerini öldürdü. Ölen Zhentarın anısına şehirin adını Zhentil Keepe çevirdiler. Zaman ile gerçek lordlar ya öldürüldü yada güçlerini terk ettiler.

Zhentarimli Manshoon:
Zhentil Keep uzun süre Zhentarın getirdiği büyücüler ile yönetildi. Manshoon ise gücün büyüden geldiğini biliyordu ama tek başına yetersizdi ve Zhentarimi kurdu. Bu yeraltı teşkilatı ile hem tahtını sağlamlaştırdı hemde Zhentil Keepin gücünü dünayaya gösterdi.

Bulunuğu yere gelmek için kardeşi dahi bir çok kişiyi öldürmüş olması onun korkulan bir lider olmasına yol açtı. Sahib olduğu büyülü eşyaların Forgotten Realmsın en büyük ikinci koloksiyonu oluduğu sanılıyor. Bir birini öldürmenin ve zayıfın yaşam hakkı olmayan bir dünyası olduğu için kendi ölümsüzlüğe ulaştırdı. Bu ölümsüzlük sonsuza kadar yaşamk ile ilgili değildi. Kendi özel büyüsü olan Stasis Clone adlı büyüsü sayesinde. Öldürüldüğü tahdirde en yakın kopyasına geçiyordu. Söylenenlere göre Manshoonun yüzlerce kopyası olduğu ve onu devirmeye çalışanların hiçbir seferinde onu yok edemediklerinden dolayı başarısız olmuşlardır. Bu kopyalar ile genç kalmayıda başarmıştır yaşlandıktan sonra en yakın kopyasını tazelemekte ondan sonrada ölümcül bir saldırıya kalkışıyor. Bu davranışlarından dolayı hep aynı seviyede kalıyor.

Alignment: Lawful Evil
Class: 19. seviye Büyücü (Mage)
Hit Points: 63
Str 10; Dex 16; Con 16; Int 18; Wis 16; Chr 18
(not: Yukarı bulunan değerler AD&D Second Edition Kuralarına göredir.)

Büyüyen Zhentil Keep:
Manshoon başa geçtikten sonra Zhentil Keep bir yayılma politikası benimsedi. Daha önceki tüccar şehiri şimdilerde kuzey Daleleri işgal ederek. O bölgelerin ticarini eline geçirmeyi başardı. Bu büyüme Zhentil Keepin gücünü arttırdı. Bunun yanında Zhentil Keep Bane dini için çok önemli bir yer haline gedi. Baş rahip Fzoul Chembrly’in önderliğinde Bane dini burada yerleşti ama Fzoul Mulmaster daki halife tarafından yönetilmek istemiyordu. Bir Banit yakışır bir şekilde dini ikiye böldü Zhentil Keep Ortodoks Banitlerin merkezi haline geldi.

Kargaşalar Zamanı:
Zhentil Keep kargaşalar zamanına kadar büyümesine devam ediyordu. Ama kargaşalar zamanında tanrıların tanrısı AO bütün tanrıları cezalandırdı. Hepsini cennetlerinden attı. Her tanrı ona en çok inanan kişinin bulunduğu yere düşüyordu Bane ise Zhentil Keep’e düştü. Banenin buraya gelmesi ile buranın dini önemi arttı. Taki kargaşalar zamanının sonunda Bane yok oluncaya kadar. Banenin yerine Cyric adlı bir ölümlü geçti. Eski Bane rahiplerini büyük bir kısmı Cyric’e ithat etti. Ama Fzoul etmedi.

Banite Avı:
Cyric tanrı olduktan sonra din merkezini Zhentil Keep te bulunan eski Bane tapınağında kurdu. Bane’in bazı rahipleri tanrılarının ölmediğine ve bir gün geleceğine inandığı için Cyric’e inanmıyordu. Bu kişilerden dolayı Cyric bir soykırım gerçekleştirdi. Bane’e inananları Cyric rahipleri kılıçtan geçirdi. Bu soykırım Bane dinini yer altına itti ve yıllar sonra bu yer altındaki Banitler Xvim adlı bir tanrıya inandıklarını ve Xvim’in Banenin oğlu olduğunu söylediler. Bu av sadece Zhentil Keep te olmadı Mulmaster daki halife bile nasibini aldı ve kaçdı.

Ve bu avdan sonra olan gelişmeleri bir sonraki yazımda anlatacağım. Umarım Forgotten Realmsın en entirika dolu olan şehirini tanımak sizi etkilemiştir.

avatar

Geylani ÖZÇUBUKÇU

Henüz Kişisel tanıtımını girmemiş.

Yorum Yapılmamış

Yorum yazmak için tıklayın