Fantastik Makale

NETHERIL YA DA ARCANE AGE

Forgotten Realms’ın göz bebekleri:
Netheril yada Arcane Age:

1) Şehirler:

Her dünyada olduğu gibi Forgotten Realmsında geçmişi vardır. Bu geçmişler her zaman olduğu gibi bilinmeyenlerle doludur. Bu bilinmeyenler aslında hep oradadır ve birilerinin çıkartmasını beklerler. Bu iş hep maceracılara düşer. Tabi bu, bilginin dünyadaki en büyük hazine olduğuna inanan kişiler için geçerlidir. Netheril bu konuda herkese hitap edebilir. Bir savaşçının macera aramasından bir büyücünün kayıp büyüler aramasına kadar. Ama Netheril’i büyük yapan onun peşinde giden maceracılar değildir. Onun peşinden maceracıların gitmesine sebep olan şeydir.

Netheril, FR’ın günümüzden 5000 yıl kadar önce, şimdiki FR haritalarında Anauroch çölünün bulunduğu yerde bulunmaktaydı. Büyünün ilk türleri ve gelişmiş büyüler hep buralarda araştırılmıştır. Hatta boyutlar bile bu zamanda keşfedilmiş ve isimlendirilmiştir. Söylentilere göre ilk büyü Elf ırkı aracılığı ile insanlara öğretilmiştir. Ama insanlar gururları yüzünden bu ırkı çoğu zaman hor görmüş ve kötü davranmışlardır. Crown wars ın halen yaralarının bulunduğu ve tanrıların az ama güçlü olduğu bir zamandır Netheril. Herşey büyü ile yapılabilirdi, dilencisinden soylusuna kadar herkez büyü yapmayı bilirdi. Bu bir ayrıcalık değil, bir ihtiyaçtı. Her kişi kendi mesleği ile ilgili büyü yapmayı biliyordu. Bir fırıncı onun yerine hamur yoğuracak, bir camcı onun yerine cam yapacak eller yaratırdı. Bu sadece bir ihtiyaçtı ve onsuz bir hayat hayal edilmezdi.

Bunun nedeni ise Ioulaum adlı bir başbüyücünün yaratığı “Mythallar” dı. Bu büyü ile büyücüler istedikleri büyülü eşyaları yapabilecek ve büyülerini güçlendireceklerdi. Ama “Mythallar”ın tek özelliği bu değildi. O dönemin en önemli özelliği olan uçan şehirlerin nasıl yapılacağını buldu. Ioulaum bunun için “Mythallar”ı kullandı. Bu uçan şehirlerde insanlar büyüyü geliştirmeye başladı. Bu gelişme binlerce yıl aldı ve günümüzde kullanılan büyüler oluştu. İsimleri değişti ama özellikleri değişmedi.

Netheril hakkında yazılabilecek çok şey var ama bunların en önemlileri uçan şehirleridir. Bu şehirleri oluşturmak için en önemli şey, büyü ile kesilecek bir dağ bulmaktı. Bu dağ kesildikten sonra dış yüzeyi yontularak kaldırma büyüleri ile uçurulduktan sonra ters çevirilir, mimarlar ve mühendisler tarafından üzerine şehir inşa edilirdi.

Bu şehirler düzenli olarak takip ettikleri bir yörüngenin dışına çıkmazlardı. Yiyecek ve kullanacakları maddeleri almak için durmalar dışında durmazlardı. Genelde herşey büyü ile yapılırdı. Her evin sıcak ve soğuk suyu olan muslukları vardı. Bu sular su boyutundan geliyordu. Ve günlük hayatta kullanılan herşey büyü ile yapılıyordu. Halkı çok zengin ve mutluydu. Ama herşey bununla bitmiyordu. Her şehirin bir sahibi bulunur ve bu sahipler büyücüler olurdu. Bu şehirlere “Enclave” denmekteydi. Bu şehirlerin en büyüğü ve görkemlisi ise Karsus’un şehiriydi.

Bir sonraki sayıda Karsus’un şehirini anlatacağım. Netheril ile ilgli sorunuz olursa lütfen sormaktan kaçınmayın.

Okuduğunuz için teşekkürler

Fikirlerinizi paylaşmanız bizi çok sevindirir.
Yorum yazarak bizi daha iyi içerikler hazırlamak için destekleyebilirsiniz.

Düşüncelerini Paylaşavatar

Geylani ÖZÇUBUKÇU

Henüz Kişisel tanıtımını girmemiş.

Yorum Yapılmamış

Yorum yazmak için tıklayın

Son Yazılarımız

44. Sayı Spotify’da

44. Sayı Spotify'da