Fantastik Fantastik Edebiyat Makale Makale

EFSANELER: SAMMASTER VE EJDERHA TARİKATI

Ejderha Tarikatı (The Cult of The Dragon): Unutulmuş diyarların kendine has olan çok şeyi vardır ancak ejderhalar ve bu ejderhalar ile ilgili hikaye en büyük efsaneleri oluşturmaktadır. Cult of the Dragon’u anlatmaya devam edeceğim.

Tarikatın Kuruluşu ve İlk Ejderlich: Sammaster ve Algashon sonunda bir yere yerleştiler. Yerleştikleri yer Chondathan’a yerleştiler daha sonralar Sembia’nın kurulmasıya birlikte buranın adı Saerloon oldu. Kurulan tarikat büyük ilgi gördü ve hızla mürit toplamaya başladı. Sammaster “İlk Temsilci” ilan edildi. Sammaster’ın liderliğinde tarikat ejderler hak ettiklerini vermek için üğraştılar. Yada Sammaster’ın hakettiğine inandığı şeyi. Yıllar once yalnış yaptığı tecümeden çıkan kehaneti yerine getirmek için.

“Boş Tahtlar ve krallıklar olacaktır. Ölü Ejderler dünyayı yönetcektir ve..” Dünayı yönetecek ölü ejderler yaratmak için. Shargrailar adında yaşlı bir kırmızı ejderi ikna ettiler ve tarikatın ilk değişimi geçmeyi başaran ejderi oldu. Shargrailar’dan öncede başka ejderler ejderlich olmak için değişime girdiler ancak kurtulamadılar. Bu ejderlichlerle yöredeki halka korku yaşatılar ve büyük vergiler topladılar. Tarikat gittikçe büyümeye başladı.

Ejderlich Nedir Nasıl Olunur: Ejderlichler doğal olmayan bir değişim sonucu bir yaşayan ölü haline gelen ejderlerdir. Bu ejderlerin değişimi nasıl geçireceğini Ejder tarikatı bulmuştur. Değişim geçircek ejderlerin yaşlı ve kötü ejderler olması istenir. Bu ejderlichler hayatdayken sahip oldukları bütün özellliklerine sahiptirler ve zekalarını kaybetmezler. Bu değişim sonucunda ejderin ruhu kendi vücudundan çıkar ve onu bu değişimi hazırlayan büyücü ve rahiplerin hazırlamış oldukları değeri binlerce altın ile ifade edilen bir maddeye hapsederler. Bu madde çürümeye dayanıklı bir madde olmalıdır ondan dolayı odun ve benzeri maddeler uygun değildir. Ruhları hapsedildikten sonra sonsuza kadar yaşabilirler. Ruhlarını saklıyacakları yer dışında onları bu değişimi geçirmeleri için gerekli olan iksiri içmeleri lazımdır % 50 ihtimalle değişim başarı ile gerçekleşir ancak % 10 ihtimalle ejder değişime dayanamayıp ölür ve ruhu kaybolur. Iksirin işe yaraması hallinde ejder gene ölür ve ruhu saklanacak yere gider ve ruhun şeçeceği en uygun vücutta yaşama imkan bulur. Yok edilmesinin tek yolu ise ruhunun saklandığı yerin kırılması ve ruhun özgür bırakılmasıdır.

Tarikatın Büyümesi: Tarikat çok büyük bir hızla büyüyordu Sammater ve Algashon bile yetişemez olmuştu. Başka ejderlichler yaratılmıştı. Canilik, ihanet ve nefertin tanrısı olan Bane’nin bir rahibi olan Algashon tanrısın verdiği emirleri yerine getiriyordu Sammasteri yönetmek için elinden ne geliyorsa yapıyordu. Sammaster Algashon’unda etkileriyle bütün tarikatı etkileyecek bir kitap yazdı. Bu kitap ejder tarikatının temelini teşkil etti adıda “Ejder Kitabı”ydı. Algashon Sammaster’in farkında olmadığı bir şeyi biliyordu. Bu kadar çabuk büyümenin kötü misafirleri üzerlerine çekecek olması.

Harperlar: Harperlar Faerun da bulunan Cormyr, Waterdeep ve Dalelerden oluşan ülkelerin oluşturduğu bir yeraltı teşkilatıdır. Bu teşkilat kötüyü yok etmek gibi amaçları vardır. Algashon Sammaster’in Harperların hedefi olacağının bile bile onu en büyük koruması ve ilk ejderlichi olan Shargraiları uzak bir yere keşfe göndermesini sağladı ve Sammasteri iki yeni ejderlich adayı ile buluşmak üzere uzaklar gitmesini ikna etti. Sammaster Harperlar tarafından saldırıya uğradı Sammaster çok güçlüydü ancak Harperlar hazırlıklıydı. Hayatın ve yaşamın tanrısını olan Lathander’in rahipleri Sammaster ve onun yaşayan ölülerini zorlamaya başladı ve sonuda duaları kabul oldu büyük tanrı Lathander cennetinden indi ve Sammaster ile savaşmaya başladı. Sammaster Lathanderi yaraladı ancak Lathander da Sammasteri ve yanıdaki bütün korumalarını yok etti. Sammaster Tanrıça Myrstranın kendine bağışadığı iyileştirme yeteneğinin azalması durumuna hazırlık olarak bir büyü hazırıladı. Bu büyü ile ölümü haline oda bir lich olarak yaşamına yada ölü yaşamına devam edecekti.

Yeniden Doğuş: Zotulla adlı bir mezar soyguncusu yaptığı bir soygun da çok değerli bir taş ve kitap çaldı. Söylentilere göre bu kitap Ejder Kitabının ilk kopyasıydı. Sammaster bu kitabın içine nasıl yeniden hayata dönebileceğinin yolunun yazmıştı. Zotulla yavaş yavaş yaptı ancak işlemin bitmesine bir süre kala Zhentarim onu buldu ve canını zor kurtardı ve dağlara kaçtı ancak dağlarda karşısına çıkan bir orc grubun elinde öldü. 300 yıl doyunca bir daha Sammaster adı duyulmadı. Yüksek dağlarda bir lich olduğu ve bu kişinin Ejder Tarikatının ölü kurucusu olduğundan şüphelendiler. Tarikat tarihçileri lichin gerçekten Sammaster olduğuna kanat getirdiler ve Sammaster büyük bir güç toplamaya çalıştı. Uyanışından 3 yıl sonra büyük bir grup paladin ve Harperlar yaniden saldırdılar ve savaşın sonunda Sammaster gene yok edildi ancak ne ruhunu sakladığı taş ne de Ejder Kitabı bulunamadı. Sammaster adı tarih kitaplarında bir daha geçmedi. Ancak bazı tarikat müritleri Sammasterin yeniden geleceğine inanırlar.

Okuduğunuz için teşekkürler

Fikirlerinizi paylaşmanız bizi çok sevindirir.
Yorum yazarak bizi daha iyi içerikler hazırlamak için destekleyebilirsiniz.

Düşüncelerini Paylaşavatar

Geylani ÖZÇUBUKÇU

Henüz Kişisel tanıtımını girmemiş.

Yorum Yapılmamış

Yorum yazmak için tıklayın

Son Yazılarımız

44. Sayı Spotify’da

44. Sayı Spotify'da