Fantastik Fantastik Edebiyat Makale Makale

EFSANELER: KARGAŞALAR ZAMANI – 2

Kargaşalar Zamanı (Time Of Troubles): Kargaşlar zamanı Unutulmuş Diyarların son yıllarda yaşamış olduğu ve yıllar sonra bir efsane olarak anlatılacak bir vakadır. Oyun yönünden incelediğimizde bu Kargaşalar Zamanı D&D‘den AD&D‘ye geçiş sırası olarak görülmektedir. Bunun benzeri olay öteki TSR dünyalarında görmek mümkündür. Kuzgun Yuvası – Grand Conjuction, Ejderha Mırzağı – Ejderha Mırzağı serisi gibi.

Hikayenin Devamı: Bu oluşan alan bulunan Bane ve Torm’un Avatarları patladılar ve günümüze kadar gelen Vahşi ve Ölü büyü alanları oluştu. Buradaki Tableti o vakitler ölümlü bir hırsız olan Cyric çaldı ve kaçtı. Daha sonra süren kovalamca sürecinde Cyric Bhall’ın Avatarını üzerine bina çöktüğü sırada öldürdü. Midnight ve Elminster’in yardımlarıyla 2. tablet Grey Waste’ten alındı. Waterdeep de Midnight Ölüm Tanrısı Myrkul’u Waterdeep Pazar yerinde ölürdü. 2. Tableti Cyric Midnight’tan aldı ve Cennetlerin merdiveninden yukarı çıktı. Ao Tabletler karşılığı ona Kargaşalar Zamanında ölen Bane, Bhall ve Myrkul’un güçlerini verdi. Daha sonradan Tabletleri herkezin gözü önünde un ufak etti. Midnight yeni Mystra oldu ve Torm’da kendi görevlerini yerine getirirken öldüğü için yeniden hayata döndü.

Ejder Tarikatı (The Cult of The Dragon): Unutulmuş diyarların kendine has olan çok şeyi vardır ancak ejderhalar ve bu ejderhalar ile ilgili hikaye en büyük efsaneleri oluşturmaktadır. Cult of the Dragon‘u anlatmak için önce kurucusunda başlamak gerekir.

Sammaster: Ne zaman ve nerede doğduğu bilinmez. Tahmini olararak 9. yy da. Büyü eğitim aldığı gezgin büyücü Mnethos’un günlüklerinde Sammaster adlı bir genci himayesine aldığı ve onun zekasına ve öğrenme kabilyetine hayran kaldığından bahseder. Sammaster çok yakın zamanda öğretmenin öğreteceği herşeyi öğrenir ve onu bırakarak kendi başına dünyayı gezmeye başlar. 40 yaşına kadar bir çok büyü bulur bunlardan bazıları günümüzde de kullanılmaktadır (Ör: Lower Resistance). 50 yaşında efsanevi bir şehir olan Myth Drannor’un yıkıntılarında gezerken, Bütün büyünün annesi Tanrıça Mystra ona görünmüştür. Mystra Sammaster’a bir öneride bulunur. Bu öneri kendinden bir parça verirse Sammasterın onu kabul edip edemeyeceğidir. Sammaster düşünmeden kabul etti ve Tanrıça Mystra’nın ilk şeçilmiş kulu oldu. Nedenini sorduğunda ise Tanrıça ona büyü alandaki başarısı ve yarattığı büyülerin daha önceden var olmuş büyüler ile benzerlik göstermediği için seçildiğinden bahsetti. Onu Elminster’a (Çok güçlü ve çok yaşlı bir büyücü) gönderdi büyü alanıda kendini geliştirmesi için. Sammaster ve Elminster’in yaşadıkları hakkında bilgi bulunmamaktadır. Ancak Elminster kendisi ile Sammaster’ın çok iyi geçinemediklerinden bahsetmiştir.

Tanrıça Mystra seçilmişlerinin sahip oldukları ortak güçlerinden bahsetmek istiyorum.

Seçilmişler Özellikleri: Bütün seçilmişlerin ortak olarak 25 Constitition (AD&D second editon’a göre olan bir özelliklidir. Bir özellik en fazla 25 olur bu durumda bu kişi dünyada bulunan en sağlıklı varlıktır) sahibidir. Bu sayede yaşlanmazlar, hastalanmazlar ve ölmezler. Bir eklemleri kesildiğinde yeniden ortaya çıkar. Uymazlar, bir hafta yemek yemeden yaşarlar. İsimleri, lakapları yada ünvanları söylendiğinde bunu söyleyen kişinin bu isimden sonra söylediği 9 kelimeyi duyarlar (bu özellikleri sadece Toril gezegeni üzerinde geçerlidir).

Her büyü sevisesinden bir tane büyüden tamamen korunurlar ve her büyü seviyesinden bir büyüyü devamlı olarak ezbere bilirler. Son olarak Gümüş Ateş (Silver Fire) adında saf büyüden olşan bir saldırıda bulunabilirler bu saldırıya hiç bir güç karşı koyamaz..

Büyük Güçler Büyük Sorumluklar İster. Sammaster bunu gayet iyi biliyordu. Elinden geldiği kadar kendinden güçsüzlere yardımcı olmaya çalışıyordu. Birgün doğada amaçsızca gezerken bir Zhentil Keep köle toplayıcı grubu gördü. Köle tacirlerin tam ortasına kocaman bir ateştopu attı sonradan da Gümüş Ateş ile kölecileri öldürmeye başladı. Yalnız durdurulamaz bir şekilde içinde büyüyen güçden dolayı Gümüş Ateş her yere doğru fışkırdı. Nerdeyse bütün köle tacirleri öldürmüşdü ancak kurtarmak istediği kölelerden bazılarınıda öldürdü.

Yaptığı hatayı görmüştü ancak bu gücü kullanmasına neden olanları yani köle tacirlerden bir intikam aldı. Hayatda kalanları tek tek elleriyle öldürdü. Bu yapılan katliyamı gören köleler kurtarıcılarından korkmaya başladılar. Sammaster geri kalan kölerin kafeslerini kapsını Gümüş Ateş ile yaktı ve açtı. Zamanla bu olanlar unutuldu ancak Sammaster yaptıklarını unutmadı. Her seferinde Zhentil Keep’ten gelen Köle Tacirlerini suçladı. Tarıça Mystra’nın verdiği kutsamaları böyle kötü bir şekilde kullanmak ona çok geldi.

Karanlık Bir Yolun Başı: Sammaster uzun bir süre kayboldu ve bu sürede ne yaptığı tam olarak bilinmemektedir. Yalnız bir söylentiye göre büyünün en karanlık tarafı olan Necromancy‘e ilgi duymaya başlamış olmasının bu dönemde başlamıştır. Gümüşsüay (Silverymoon) da yeniden ortaya çıktı. Kendisi gibi bir şeçilmiş olan Gümüşsüayın Leydisi Alustriel ile bir aşk yaşadı. Ancak Sammaster’ın hırsı yüzünden ve Necromancy yüzünden araları açıldı. Sammaster Gümüşsüay’ı tek etti ancak buraya gelmiş olduğundan daha kötü bir halde.

Algashon: Algashon Sammaster ile Gümüşsüay’dan ayrıldığında tanıştı. Aslen eski bir büyücü olan Algashon bir Bane rahibiydi. Bane tüm canilik, ihanet ve nefertin tanrısıydı. Sammaster’da bulunan nefreti gördü ve Alustriel’e olan halen bir aşk gördü Tanrı Bane rahibine Sammaster’ı Alustriel’e karşı kullanmak istedi. Ne kadar Mystra seçilmişi azalırsa o kadar iyi olacağı için ve Gümüş Ateşi dünyada Sammaster kadar ustalıkla kullan olmadığı için ve bunun nasıl kullanılacağını öğrenmek için. Algashon aşkın nefrete en kolay dönüşecek duygu olduğunu biliyordu. Yıllarca Sammaster’a yalanlar söyledi ve onu eski aşkına karşı doldurdu. Bu karşılaşmada mutlaka birisi ölecekti kim olması önemli değildi. Algashon bir büyü geliştirdi bu büyü ile şeçilmişlerin güçlerini kendine geçecekti.

Şeçilmişlerin Savaşı: Algashon Sammaster’ın intikamı için uygun zamanı ayarlamakta çok gecikmedi. Alustriel bir diplomatik gezi sırasında onu buldular. Alustriel sevdiği adama ulaşmaya çalıştı ancak Algashon işini çok iyi yapmıştı. Sammaster Alustriel üzerine Gümüş Ateş yolladı. Alustriel bu savaşıda yenileceğini anlayınca kendi ile aralarında özel bir bağ bulunan kız kardeşi Laeral Silverhand ve Kocası Khelben Arunsun’u yanına çağırdı. Savaşın sonunda Sammaster yerde kıvranıyordu. Tanrı Azuth belirdi. Tanrı Azuth, Tanırça Mystra’nın emirlerini getirdi. Sammaster’ın içindeki kutsamalar ondan alındı. Her yeri yanıyordu. Seçilmişler gitiğinde Algashon saklandığı yerden çıktı. Algashon hazırladığı büyüyü Sammaster üzerinde uyguladı ve Sammaster yeniden yaşamaya başladı Tanrıçanın kutsamasının bir parçasınında içinde kaldığını gördü. Halen ölümsüzdü.

Düşen bir Kahraman: Algashon, Sammaster için yenilmiş bir kahraman portresi çizdi. Yapılan büyü Sammaster’daki son insanlığı silmişti. Artık sadece herşey onun içindi. Deliliği Bane için çok kötü olmuştu çünkü artık hiç kimse Sammaster’ı kontrol etmiyordu. Kahin Maglas’ın “Gelecek Yıllar” sersini tercüme etti. Bu tercümede olan bir nokta hatasından dolayı Ejder Tarikatı kuruldu.

Orjinal Yazıda: Boş Tahtlar ve krallıklar olacaktır ölü. Ejderler dünyayı yönetcektir ve..

Sammaster’in Tercümesinde: Boş Tahtlar ve krallıklar olacaktır. Ölü Ejderler dünyayı yönetcektir ve..

Daha sonraki yazımda Tarikatın nasıl kurulduğunu ve İlk Ejderlich’inden yazacağım.

Okuduğunuz için teşekkürler

Fikirlerinizi paylaşmanız bizi çok sevindirir.
Yorum yazarak bizi daha iyi içerikler hazırlamak için destekleyebilirsiniz.

Düşüncelerini Paylaşavatar

Geylani ÖZÇUBUKÇU

Henüz Kişisel tanıtımını girmemiş.

Yorum Yapılmamış

Yorum yazmak için tıklayın

Son Yazılarımız

44. Sayı Spotify’da

44. Sayı Spotify'da