Bilimkurgu Hikaye Hikayeler Sesli Hikaye

Bizi Tercih Ettiğiniz İçin Teşekkürler

Merhaba, AkıllıDost müşteri hizmetlerini aradığınız için teşekkürler! Şu an sıradaki 487. müşterimizsiniz. Tahmini bekleme süreniz 5 dakika! Pazartesi sabahları yoğunluktan dolayı  bekleme süresi artmaktadır. Bunun için özürlerimizi sunarız.

Beklerken size bir nanoteknoloji harikası olan AkıllıDost’u anlatalım. AkıllıDost size tüm işlerinizde yardımcı olmak üzere tasarlanmış olan bir yardımcı beyin uygulamasıdır. Beyninize yerleştirilen bir nanoçip sayesinde beyninizle birlikte çalışır ve size ihtiyacınız olan hemen hemen her konu ile ilgili daha iyi kararlar almanızı sağlayan tavsiyeler sunar ve bir çok işlemi çevirimiçi olarak sizin adınıza yapar.

Birkaç örnek verelim.

Bir ev mi almak istiyorsunuz? AkıllıDost sizin için ev almayı düşündüğünüz bölgeyi araştırır ve düşündüğünüz kriterler dahilinde size en iyi seçenekleri sunar. Seçtiğiniz ev için en uygun kredi seçeneklerini araştırır ve bankanız ile yapılacak o uzun kredi işlemlerini halleder. Sigorta şirketleri arasından en uygun olanı bularak evinizin sigorta işlemlerini yapar. İnternet, elektrik ve su gibi hizmetlerin açılışları için başvuruları yapar ve sizin yerinize tüm süreci yönetir. Evinizin konumuna ve inşaat stiline göre mobilyaları seçer ve sanal olarak evinizi donatarak size 3 boyutlu sunumlar hazırlar. Beğendiğiniz mobilyaları satın alır ve yapılan tüm işlemleri size raporlar. Siz evinizi seçin yeter, AkıllıDost sizin için onu aynı gün oturmaya hazır hale getirir!

Ya da bir iş mi kurmak istiyorsunuz? AkıllıDost sizin için sektörü araştırarak rakiplerinizi ve onların stratejilerini analiz eder ve size kapsamlı bir iş planı sunar. İşe başlamaya karar verdiğinizde tüm şirket kuruluş işlemlerini sizin için halleder. İnsan kaynakları şirketleri ile entegre olarak sizin için en iyi çalışanları işe alır. Gerekli hammadde, ürün ve makinaları sipariş ederek üretim hattınızı oluşturur. Hatta sizin için doğru müşterilerle iletişime geçerek ürününüzü daha imalat aşamasındayken satar! Akıllıca değil mi?

Yılbaşı için bir tatil planlıyorsunuz diyelim. Siz gideceğiniz yeri seçin yeter. AkıllıDost sizin için en iyi oteli bulur. Uçak biletlerinizi ve diğer tüm ulaşım işlerinizi halleder. Böylece size sadece tatilinizin keyfini çıkartmak kalır.

AkıllıDost’unuz ile olasılıklar gerçekten sonsuz! AkıllıDost sizin için ödevinizi yapar, evlilik töreninizi organize eder, kedinizin biten mamasını sipariş eder, kuaför randevunuzu ayarlar, alışveriş fırsatlarını takip eder ve aklınıza gelecek (ve gelmeyecek) her şeyi çözer. Siz keyfinize bakın! AkıllıDost sizin için düşünür.

* * *

– Merhaba, AkıllıDost müşteri hizmetleri. Ben Ahmet, nasıl yardımcı olabilirim Cemil Bey?

– Merhaba Ahmet Bey, uyandığımdan beri AkıllıDost’uma erişemiyorum. Sabah market alışverişim gelmedi, kahvaltı bile yapamadım. Her şey birbirine girdi. Ayrıca bankam da hesaplarımın bloke edildiği ile ilgili bana SMS atıyor! SMS yahu! Hangi yüzyılda yaşıyoruz? Tabi erişimim olmadığı için bankaya da ulaşamıyorum. Herhalde bir hata var ama şimdi de kalkıp şubeye gitmem gerekecek.

– Cemil Bey durumu anlıyorum, yardımcı olmaya çalışacağım. AkıllıDost hesabınıza eriştim. Hareketlerinizi kontrol ediyorum. Biraz bekleteceğim…

– Tabi tabi bekliyorum.

– Evet, gördüğüm kadarıyla her şey yolunda.

– Nasıl yolunda yahu? Ben hesabıma erişemiyorum ki?

– Erişememeniz çok normal çünkü banka hesabınızda hiç paranız kalmamış  ve sonraki dönemde ödemelerinizi yapamayacağınız için AkıllıDost risk hesaplaması yaparak hesabınızı askıya almış.

– Ne demek hesabımda param kalmamış? Daha şirketi yeni kurdum ben! Üstelik çok karlı bir sektördeyim. Hatta AkıllıDost ürettiğim malı satacağım müşterilerimi bile bulmuştu. Şu an oradan ödeme gelmiş ve hesabımda hayli yüksek bir miktar para olmalı.

– Cemil Bey dün aynı sektöre bir başka firma daha girmiş ve iflas etmişsiniz. Tüm müşterileriniz sizinle olan anlaşmalarını iptal ederek diğer firmayla anlaşmış. AkıllıDost bu durumda şirketinizin iflas etme olasılığını %100 olarak hesaplamış ve maliyeye iflasınızı bildirmiş. Bankanız bu yüzden tüm tesislerinize ve paranıza haciz koymuş. Bu arada hiç paranız kalmadığı için AkıllıDost hesabınızı askıya almış ve bağlantınızı kesmiş. Yani olan biten bundan ibaret ve ortada bir sorun görünmüyor.

– Ne demek sorun yok? Siz az önce AkıllıDost’un beni iflas ettirdiğini söylemediniz mi?

– Hayır, sizi AkıllıDost’unuz değil rakip firmanız iflas ettirmiş efendim.

– Eeeee? Sonuçta bütün işi yapan AkıllıDost’tu ama ben iflas ettim.

– Yani her işte risk vardır. AkıllıDost size bir risk analizi sunmuş.

– Lanet olası bana %99 başarılı olacağımı söylemişti!

– Aslında bakarsanız %1 de bir ihtimaldir ve gerçekleşebilir. Bu arada rakip şirketinizin sahibi RakipSavar eklentisini de kullanıyormuş. İşinizi kurmadan önce ilgili eklentilerimizi satın almalıydınız. Bunlar size AkıllıDost’un sunduğu raporda belirtilmiş.

– Lanet olsun size de eklentinize de! Kafama o çipi taktırdığım aklıma edeyim! Bitirdiniz lan beni şerefsizler!

– Cemil Bey hakaret etmeye devam ederseniz görüşmeyi sonlandırmak zorunda kalacağım. Lütfen sakin olmaya çalışın.

– Nasıl sakin olayım lan nasıl! Hayatım kaydı sizin çipiniz yüzünden! Bütün paramı bu işe yatırdım ben. Siz beni bitirdiniz ben de sizi bitireceğim! Göreceksiniz lan adi herifler sizi!

– Cemil Bey hakaretleriniz ve tehditleriniz yüzünden görüşmeyi sonlandırıyorum. Ayrıca AnındaHukuk uygulamamız size bu konu ile ilgili hakaret davası açmış bulunuyor. Ses kaydınız mahkemeye delil olarak sunulacaktır. Bu arada aslında bu bilgiyi vermek zorunda değilim ama banka haciz işlemleri sonucunda tüm mal varlığınızı satmış ancak borcunuzu karşılamaya yeterli gelmediğinden sizin için tutuklama kararı çıkartmış. AkıllıDost’unuza erişemediğiniz için tabii ki haberiniz yoktur. Birkaç dakika içinde polis ekipleri sizi bulunduğunuz yerde tutuklayacak. İyi günler diliyorum.

* * *

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen 20 saniyenizi ayırarak müşteri hizmetleri anketimize katılın. Ya da bırakın AkıllıDost’unuz sizin için bunu da halletsin! Bizi tercih ettiğiniz için teşekkürler.

 

Okuduğunuz için teşekkürler

Fikirlerinizi paylaşmanız bizi çok sevindirir.
Yorum yazarak bizi daha iyi içerikler hazırlamak için destekleyebilirsiniz.

Düşüncelerini Paylaşavatar

Gürkan KARA

Fantastik edebiyata ilgim ilkokulun ilk günü babamın aldığı "Alaaddinin Sihirli Lambası" ile başladı. Lise yıllarında fantastikten bilimkurguya doğru bir geçiş dönemi yaşasamda zaman içinde bunu dengeleyerek her iki türünde sıkı bir okuyucusu oldum. Uzun yıllar okumanın ardından nihayet fantastik ve bilimkurgu türünde kısa hikayeler yazmaya cesaret edebildim. İleride daha iyi öyküler yazabilmeyi umuyorum.

8 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

  • Son zamanlarda okuduğum, gerçekleşmesi en muhtemel gelecek hikayelerinden biriydi. Bir yandan tanıdık, diğer yandan yabancı bir teknolojiyi okuduğumu hissettim. Çok beğendim. Kaleminize sağlık.

    • Bence yakın gelecekte yaşayabileceğimiz bir durumlardan biri bu. Ama eğer o günleri görürsem sanırım o sıralarda eski kafalı biri olacağım ve bu teknolojiyi kullanacağımı da pek sanmıyorum 🙂 Teşekkür ederim yorumunuza.

  • Okuyup da beğenmediğim bir tane bile Gürkan Kara öyküsü yok. Yine şaşırtmadı. Çok yakın gelecekte başımıza gelebileceklerin habercisi gibi. Daha da akıllı dostlar edinmemiz gerekecek galiba 🙂

  • Öyküdeki anahtar kelimeler bence 30. satırdaki “alışveriş fırsatları”. Yapay zeka ve derin öğrenme, bireyi kapasitesinin üzerinde borçlandırarak tüketime yönlendirmeyi tercih eden sektörler için mükemmel bir kaldıraç vazifesi görüyor. Bu tür teknolojinin ilk adımları zaten şu an bizlere sunulmuş vaziyette. Pandemi de süreci hızlandırdı. Bu ürün hangi taraf için dost? Bana mı yoksa ona “Aklı” veren kuruluşa mı? Elinize sağlık.

    • Teşekkür ederim. Elbette gelişmiş yapay zeka teknolojileri bugün ilk örneklerini gördüğümüz gibi ileride de alışveriş ve ticaret alanlarında kullanılmaya devam edecek. İnsanı sadece tüketici ve müşteri olarak gören büyük şirketler(!) bugünkü vahşi kapitalist sistem devam ettiği sürece bundan vazgeçmeyecekler. Kısacası dost görünen düşmanlar içinde yaşamaya alışmamız gerekiyor. Ve belki de çoktan alıştık 🙂

Son Yazılarımız

44. Sayı Spotify’da

44. Sayı Spotify'da