Bilimkurgu Ön Okuma Ön Okuma

Ön Okuma: “İçimdeki Robot” – Ruhşen Doğan Nar

İçimdeki Robot

Yazar: Ruhşen Doğan Nar
Sayfa Sayısı : 88
Yitik Ülke Yayınları – Nisan 2019

Yapay zekâya karşı umutsuzca mücadele eden bir kadın…
Tarihi, öğrencilere yaşayarak öğreten sanal gerçeklik yazılımı…
Babasının ölümüne neden olan robottan intikam alan bir kız…
Sevdiklerinizin etini yemeye imkân veren teknoloji…
Evinin duvarlarında yaşayan bir aile…
Aldatan kocalarını akıllı dronlara izlettiren kadınlar…
Özel hayatları “dikizleyip” şantaj yapan bir şirket…
Kendi yarattığı büyülü evrenlerde mutlu olan insanlar…

Ruhşen Doğan Nar’ın olabileceklerin sınırlarında gezinen düş gücü, gelişen teknolojinin hayatımıza getirebileceği karabasanları gören gözler için sergiliyor. Olabilir mi? İşte bu kararı biz vereceğiz… ama İçimdeki Robot’u okuduktan sonra! – Müfit Özdeş

Ön Okuma

İÇİNDEKİLER

Dikizatör
Ada 412
2040
Soru – Cevap
Etim Etindir!
Sanki Cennet
İşte Karşınızda Filiz
Takipçi
Büyülü Dünya
Satlık Gezegen

ZA12
Ana Rahmi Rahatlığı
Cam Fanusun Anlatamadıkları
Cüceler Gezegeni Raporu
Geçmiş Şimdi Gelecek
Uzaylı, Biz Gerizekalıyız

DİKİZATÖR

On üçüncü kattaki ofis penceresinden kaotik şehir manzarasını seyrediyordum. Ruhsuz gökdelenlerle şekilsiz gecekondular, yin yang misali iç içe geçmişti. Gökyüzünü bir uçtan bir uca kömür karası bulutlar kaplamıştı. Sağlam bir yağmur geliyordu. Romatizmalı kemiklerimde hissedebiliyordum.

Etrafta, tam bir fırtına öncesi sessizliği vardı. İçim fena daralmıştı. Eve gidip saatlerce uyuyasım vardı. Ne yazık ki acilen bitirmem gereken bir köşe yazısı beni bekliyordu. Yazımda sözde, şehrin geçen haftaki kültür sanat etkinliklerini tanıtacaktım. Aslında, cemiyetin ağır toplarını bir güzel yağlayıp yıkayacaktım. Falanca kişi sergi açmış, filanca kişi sergi düzenlemiş gibi ıvır zıvır şeyler.

Kahvemden ilk yudumumu henüz almıştım ki cep telefonum çaldı. Bilinmeyen bir numaraydı, merak edip açtım.

“Alo, Büyük Birader Hayat Sigortası adına sizi arıyorum, efendim. İsmim Hasan. Emre Bey’le mi görüşüyorum?”

“Doğrudur ancak benim hayat sigortasına ihtiyacım yok; zaten kapsamlı bir hayat sigortam var. İyi günler diliyorum, kolay gelsin!”

Telefonu vakit kaybetmeksizin adamın yüzüne kapattım. Kaba davranmıştım, biliyorum ama ne yapayım, bıkmıştım artık şu sigortacılardan, klimacılardan, internetçilerden… Telefonum tekrar çalmaya başladı. Arayan aynı numaraydı. Yüzüne yine kapattım. Daha yarım dakika geçmeden aynı numara arayınca, bir hışımla telefonu açtım:

“Anlamıyor musun kardeşim? Sigortaya migortaya ihtiyacım yok, rahatsız etmeyin lütfen beni!” diye bağırdım.

“Sakin olun, Emre Bey! Rica ederim, önce beni biraz dinleyin. Size sigorta satmayacağız. Size sadece önemli bir uyarıda bulunacağız. Bilmeniz gereken, çok ama çok önemli bir durum var, efendim.”

Adamın serinkanlılığı karşısında utandım. Sesimi alçaltarak, “Neymiş bu önemli durum?” diye sordum.

“Aralık ayının on ikisinde sokakta bir köpeği tekmelediniz mi?”

Bir süre düşündüm. Köpek tekmelemek mi? Aniden o gün yaşadığım tüm rezillik zihnime akın etti.

“Evet öyle bir vaka oldu ne yazık ki. Ama durduk yere, bir sokak köpeği bana saldırdı. Kendimi korumak için vurdum. Bir tür meşru müdafaa. Hatta beni sağ ayağımdan ısırdı.”

“Geçmiş olsun efendim, çok geçmiş olsun. Ancak önümüzdeki videoda köpeğin size saldırdığı gözükmüyor. Sadece köpeği defalarca tekmelediğiniz ve köpeğin inleyerek kaçışı var. Siz de videoyu görmek istemez misiniz?”

“İsterim tabii ki. Gönderin, merak ettim videoyu. E-postamı söyleyeyim mi?”

“Gerek yok efendim; bizde tüm iletişim bilgileriniz var. Videoyu e-postanıza gönderiyorum. Beş dakika sonra sizi tekrar arayacağım, efendim. Görüşmek üzere!”

Daha e-postamı açmadan cep telefonuma ve bilgisayarıma bildirim geldi. Gelen e-postayı hemen açtım:

Saygıdeğer Emre Kara,

12.12.2023 tarihinde İzmir Karşıyaka’da dahil olduğunuz üzücü olayın videosu ektedir. Bir dükkanın güvenlik kamerası tarafından kayıt altına alınan bu video ile ilgili size reddedemeyeceğiniz bir teklifimiz var. Sizinle ilgilenen uzmanımız en kısa sürede sizinle tekrar iletişime geçecektir.

İyi günler dileriz!
Saygılarımızla,
Büyük Birader Hayat Sigortası Şirketleri

Videoyu indirip izlediğimde tam manasıyla beynimden vurulmuşa döndüm. Dilim damağım kuruduğundan olsa gerek, bardağımdaki çoktan buz gibi olmuş kahveyi kafama diktim. Şaşkın bir şekilde ofisteki arkadaşlarıma baktım. Hepsi işinde gücündeydi. Hiçbirinin dikkatini çekmemiştim.

Telefonum çalar çalmaz açtım:

“Videoyu izlediniz mi Emre Bey?”

“Evet… Evet, izledim. Ama bu montajlanmış bir video… Sadece benim kendimi köpekten korumam ve köpeğin benden kaçışı var. Oysa köpeğin yok yere bana saldırması ve sağ bacağımı iki kez ısırması görüntülerde yok. Bu, tam anlamıyla haksızlık!

“Bilmiyorum, efendim. Elimizde olan kayıt bu. Görüntüler de bundan ibaret.”

“Ama gerçek değil ki elinizdeki!” Farkında varmadan yine bağırmıştım. Ofisteki iş arkadaşlarım bu kez meraklı şekilde bana bakıyordu. Onlara gülümsedim. Sorun yok anlamında kafamı ileri geri salladım. Sesimi alçaltmalı ve dikkatli konuşmalıydım. Videodan kimsenin haberi olmamalıydı. Yoksa iş yerinde aylarca dedikodusunu yapar dururlardı.

“Köpeği tekmelemeniz gerçek değil mi efendim?” Hala kibar ve sakin konuşuyordu. Bu tavrı bana gittikçe itici gelmeye başlamıştı. Gıcığıma yapıyordu sanki. Ben sinirlendikçe, o sakinleşiyordu.

“Gerçek, tekmeledim ancak köpeğe attığım tekme, gerçeğin sadece bir parçası. Diğer parçası, yani köpeğin beni ısırması eksik olunca gerçek tam olarak ortaya çıkmıyor. Anlamını yitiriyor. Yaşadığım olayda sebep-sonuç ilişkisi var çünkü. Köpeğin bana saldırması ve benim kendimi savunmam. Sebep gözükmeyince sonuç yanlış anlaşılıyor.”

“Haklısınız efendim. Çok doğru söylüyorsunuz. Gayet mantıklı cümleler kuruyorsunuz. Ancak felsefi konular üzerine konuşarak sizin çok değerli vaktinizi çalmak istemiyorum. Size reddedemeyeceğiniz bir teklifimiz var. Duymak ister misiniz?”

“Evet, isterim. Sizi dinliyorum…”

 

Okuduğunuz için teşekkürler

Fikirlerinizi paylaşmanız bizi çok sevindirir.
Yorum yazarak bizi daha iyi içerikler hazırlamak için destekleyebilirsiniz.

Düşüncelerini Paylaşavatar

Kayıp Dünya

Kayıp Dünya Editörleri tarafından yayınlanmaktadır.

Yorum Yapılmamış

Yorum yazmak için tıklayın